Reklama
Reklama

Laserowa korekcja wady wzroku - czy wiek to przeszkoda?

Pogarszająca się zdolność do wyraźnego widzenia to problem zdecydowanej większości osób, które ukończyły 40. rok życia. Starczowzroczność, czyli fizjologiczne, związane ze starzeniem się narządu wzroku, obniżenie sprawności akomodacji oka, nieodłącznie wiąże się z pogorszeniem się komfortu życia i wymaga korekcji. Najnowocześniejszą metodą w tym zakresie jest laserowa korekcja starczowzroczności. W zdecydowanej większości przypadków zabieg skutkuje całkowitym pozbyciem się wady.

Czym jest starczowzroczność?

Starczowzroczność, inaczej presbiopia lub prezbiopia, to związane z nieuniknionym procesem starzenia się organizmu obniżenie zdolności oka do akomodacji (pod tym pojęciem kryje się mechanizm dostosowywania się soczewki do widzenia obiektów znajdujących się w różnych odległościach). Wraz z wiekiem dochodzi do zmniejszenia elastyczności soczewki oraz osłabienia siły mięśni rzęskowych oka, co przyczynia się do pogorszenia umiejętności ostrego widzenia z bliska.

Prezbiopia nie jest chorobą, jest stanem fizjologicznym. Starczowzroczności nie da się uniknąć, dotyka ona każdego - proces utraty akomodacji soczewki rozpoczyna się zazwyczaj między 42. a 44. rokiem życia. Pierwsze jej objawy to coraz większe trudności z czytaniem, zwłaszcza w pomieszczeniach słabo oświetlonych, oraz szybsze niż wcześniej "męczenie się" wzroku. Symptomy te są szybciej zauważane przez osoby dalekowzroczne.

Korekcja prezbiopii

Istnieje kilka metod korekcji starczowzroczności, wśród nich znajdują się:
• szkła korekcyjne:
- jednoogniskowe - wówczas pacjent ze starczowzrocznością i jednocześnie inną wadą wzroku do dali musi zaopatrzyć się w dwie pary okularów,
- dwuogniskowe - z wbudowanymi dwiema strefami: do obserwacji dali i do bliży (przejście z jednego obszaru do drugiego odbywa się skokowo),
- progresywne - tego typu szkła pozwalają na korekcje kilku wad jednocześnie, a zmiana wartości korekcyjnej odbywa się płynnie,
• multifokalne soczewki kontaktowe - w jednej soczewce znajdują się różne moce, przeważnie rozmieszczone koncentrycznie,
• chirurgiczna wymiana soczewek - to metoda inwazyjna, polega na zastąpieniu naturalnej soczewki sztuczną, wieloogniskową.

Laserowa korekcja starczowzroczności

Alternatywą dla wyżej wymienionych metod jest laserowa korekcja starczowzroczności. Noszenie okularów korekcyjnych może być uciążliwe i niekomfortowe, zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie, z kolei soczewki kontaktowe mogą być źle tolerowane przez część pacjentów, przede wszystkim tych, którzy cierpią na nawracające infekcje oczu. Zabieg laserowy jest w tych przypadkach znakomitym rozwiązaniem, jest to małoinwazyjna procedura, dzięki której możliwe jest trwała poprawa jakości widzenia i pożegnanie się z okularami bądź soczewkami raz na zawsze.

Dowiedz się więcej na temat laserowej korekcji starczowzroczności: https://www.optegra.com.pl/zabiegi/starczowzrocznosc/.

Do wyboru jest kilka metod laserowej korekcji starczowzroczności - ostateczną decyzję podejmuje lekarz w oparciu o dokładny wywiad lekarski oraz badanie przedmiotowe. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w tym zakresie jest Clearvu® - najnowsza usługa dostępna w ofercie Klinik Optegra. Obejmuje ona cały proces diagnostyczny oraz terapeutyczny, począwszy od wizyty kwalifikacyjnej, przez sam zabieg aż do opieki pooperacyjnej.

Clearvu® - przełomowa metoda korekcji presbiopii

Laserowa korekcja starczowzroczności metodą Clearvu® przebiega z wykorzystaniem Presbyond Laser Blended Vision (LBV). Jest to najnowocześniejsze rozwiązanie w dziedzinie okulistyki, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie ostrego widzenia na wszystkie odległości. Zabieg jest przeznaczony dla osób po 38. roku życia, które mają starczowzroczność (warto mieć świadomość, że nie ma górnej granicy wieku pacjenta). Wady wzroku, jakie można usunąć to: dalekowzroczność do ok. +3.50 dioptrii, krótkowzroczność do ok. -8.50 dioptrii i astygmatyzm do ok. 2.00 dioptrii.

W większości przypadków efekt laserowej korekcji starczowzroczności jest widoczny natychmiast po zabiegu, a powrót do normalnego funkcjonowania następuje po 1-2 dniach. Do uprawiania sportów, podczas których następuje obfite wydzielanie potu w okolicy twarzy, np. biegania, można powrócić mniej więcej po miesiącu. Sama procedura jest dobrze tolerowana przez pacjentów, bezbolesna i bezpieczna.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
18.79 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro