Reklama
Reklama

Sąd potwierdził stanowisko UOKiK. Biedronka naruszała zbiorowe interesy klientów i ma zapłacić 115 mln zł kary

Zdjęcie ilustracyjne | fot. materiały prasowe
Zdjęcie ilustracyjne | fot. materiały prasowe

Karę nałożono na sieć w 2020 roku.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się działaniom Biedronki po skargach od klientów. A ci skarżyli się m.in. na to, że na półkach w Biedronce była jedna cena produktu, a na paragonie w kasie zupełnie inna, wyższa. - Biorąc pod uwagę, że praktyka trwała kilka lat, to konsumenci mogli ponieść przez nią dotkliwe straty, a właściciel sieci Biedronka bezpodstawnie wzbogacił się ich kosztem. Ze skarg wynika również, że zdarzały się sytuacje, w których to sprzedawcy nie chcieli uznać roszczeń klientów, którzy zgodnie z przysługującym im prawem domagali się sprzedaży produktu w korzystniejszej dla nich cenie, którą widzieli na półce - informował UOKiK. Ale wskazywano też na inny problem - brak cen na półce.

W sierpniu 2020 roku UOKiK poinformował, że na sieć nałożono karę w wysokości 115 mln złotych za naruszenie zbiorowych interesów klientów. Wskazano również, że w sklepach będzie musiała się pojawić informacja o tym, że klient ma prawo żądać sprzedania mu towaru w korzystniejszej dla niego cenie. Jeśli więc na półce sok kosztuje 2 złote, a w kasie okazuje się, że 5 złotych, klient może żądać sprzedania mu soku za 2 złote.

Decyzja sprzed dwóch lat nie było prawomocna, bo Biedronce przysługiwało odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sieć z takiej możliwości skorzystała i w sądzie... przegrała. - Ważna wygrana UOKiK. Sąd potwierdził, że spółka Jeronimo Martins Polska stosowała praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów dotyczące nieprawidłowości cenowych występujących w sklepach Biedronka i utrzymał nałożoną karę 115 mln zł - podał UOKiK. - Sąd uznał, że Prezes UOKiK miał rację stwierdzając, że JMP stosowało nieuczciwą praktykę rynkową. Polegała ona na uwidacznianiu niższej ceny przy produkcie na półce niż zakodowana w kasie. Spółka naruszyła też obowiązek informacyjny poprzez brak ceny przy każdym produkcie - dodaje. Jak wskazano, sąd utrzymał w całości nałożone kary finansowej wraz z obowiązkami informacyjnymi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
12.54 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro