Reklama

Na pierwszych fragmentach ul. św. Marcin i al. Niepodległości pojawia się nowa nawierzchnia

fot. PIM

Postępujące prace na odcinku ul. Św. Marcin między ul. Gwarną a mostem Uniwersyteckim dotyczą zarówno torowiska tramwajowego, jak i jezdni.

"Wykonawca wykorzystuje sprzyjające warunki pogodowe na prace bitumiczne wszędzie tam, gdzie pozwala na to zaawansowanie robót. W najbliższych dniach ułoży górną warstwę podbudowy zasadniczej i warstwę wiążącą na ul. Św. Marcin od strony ronda Kaponiera do skrzyżowania z al. Niepodległości oraz na al. Niepodległości od ul. Taylora do wjazdu na teren Uniwersytetu Ekonomicznego" - mówi Kamila Michalska, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Po ułożeniu nawierzchni, na wyłączonych obecnie pasach jezdni, możliwe będzie przełożenie ruchu właśnie na te odcinki przy równoległym rozpoczęciu rozbiórki pasów obecnie pozostawionych kierowcom. "Prace te nie dotyczą odcinka od strony centrum, pomiędzy ulicami Kościuszki i Gwarną. Tam nawierzchnia ul. Św. Marcin zostanie ułożona z kostki granitowej. Będzie to przestrzeń łącząca funkcje ulicy, deptaku i parkingu. Z kolei od ul. Kościuszki do al. Niepodległości przewidziana jest strefa Tempo 30" - podkreślają urzędnicy PIM.

Na odcinku ul. Św. Marcin między ul. Gwarną a mostem Uniwersyteckim zakończono większość prac związanych z budową i renowacją sieci wodociągowych oraz kanalizacyjnych. Prace koncentrują się na torowisku, to obecnie najważniejsze, po pozwoli uruchomić tramwaje.

Wykonawca przygotowuje się do montażu wysięgników sieci trakcyjnej i układa linie zasilające oświetlenie drogowe. Trwa również renowacja zabytkowego murku przed CK Zamek. Dobiega także końca budowa skrzyń antykompresyjnych, czyli miejsc, w których sadzone będą nowe, duże drzewa.

Prace w ramach tego zakresu Programu Centrum zakończą się wiosną przyszłego roku, a uruchomienie tramwaju na ul. Św. Marcin między rondem Kaponiera a ul. Podgórną będzie możliwe do połowy przyszłego roku, po dostosowaniu skrzyżowania ul. Św. Marcin i Ratajczaka do przyszłej trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
11.79 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro