Reklama
Reklama

W Poznaniu ruszyła wypłata dodatku węglowego. Co piąty wniosek odrzucony. Miasto skarży się, że dostało za mało pieniędzy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. OnzeCreativitijd / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. OnzeCreativitijd / pixabay.com

Tylko w czwartek przekazano o wypłaty 5,7 mln złotych dla 1900 gospodarstw domowych.

Do tej pory poznaniacy złożyli 8000 wniosków o dodatek węglowy. Na ten moment wiadomo, że pozytywnie rozpatrzono 4500 wniosków, a 1500 nie kwalifikowało się do przyznania dodatku. Resztę wniosków analizują obecnie urzędnicy.

- Wypłata dodatku węglowego jest zadaniem zleconym samorządom przez rząd. Jak do tej pory Miasto Poznań otrzymało z budżetu państwa pierwszą transzę środków finansowych, która pozwala na wypłatę 5,8 tys. dodatków. Otrzymane 17,5 mln zł, to - według szacunków - mniej niż połowa kwoty potrzebnej do pokrycia wszystkich wniosków. Rzeczywiste zapotrzebowanie może wynosić nawet ok. 46 mln zł, o czym Miasto informowało wcześniej Wojewodę Wielkopolskiego - wyjaśniają urzędnicy.

Komu przysługuje dodatek węglowy w wysokości 3000 złotych? - O dodatek węglowy mogą starać się gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - dodają. Co istotne, na jeden adres przypada jedno świadczenie.

Wniosek o dodatek węglowy można złożyć do 30 listopada w Poznańskim Centrum Świadczeń (należy umówić się wcześniej na wizytę), elektronicznie przez profil zaufany lub drogą pocztową.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
22℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
17.04 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro