Reklama
Reklama

Grożą nam przerwy w dostawach prądu? W piątek w Polsce pierwszy raz ogłoszono okres zagrożenia rynku mocy. O co chodzi?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. luis relampago / freeimages.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. luis relampago / freeimages.com

Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały komunikat w tej sprawie.

- Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. ogłaszają okresy zagrożenia w dniu 23.09.2022 r. w godzinach 19:00 - 20:00, 20:00 - 21:00 - czytamy w komunikacie PSE. Równocześnie podano opublikowano "wielkości umożliwiające dostawcom mocy wyznaczenie skorygowanego obowiązku mocowego".

Jak tłumaczy Business Insider, pierwszy raz w historii mamy w Polsce tak niską rezerwę mocy w systemie energetycznym, że konieczne okazało się postawienie w stanie gotowości wszystkich jednostek, które mają podpisane umowy mocowe.

Co to oznacza dla zwykłych odbiorców prądu, czyli odbiorców końcowych? Obecnie na szczęście nic. Wprowadzenie okresów zagrożenia to jednak wyraźny sygnał dla elektrowni, że muszą być gotowe na dostarczenie zakontraktowanej mocy operatorowi, jeśli ten tego zażąda. Z takiej opcji operator może skorzystać, gdy rezerwy będą na wyczerpaniu i wystąpi realne ryzyko przerw w dostawach prądu do mieszkańców. A z taką sytuacją mamy do czynienia w piątek. - Znów sporo elektrowni zgłosiło częściowe ubytki mocy - z powodu awarii albo w wyniku oszczędzania węgla na zimę, a zbyt niska wietrzność sprawia, że wiatraki nie mogą wyprodukować wystarczającej ilości energii, by pokryć te braki - podaje Business Insider.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
22℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro