Reklama
Reklama

Poznaniacy uczcili pamięć ofiar komunizmu

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

W stolicy Wielkopolski uczczono Dzień Hołdu i Pamięci Ofiar Reżimu Komunistycznego.

Obchody rozpoczęły się w czwartek w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 33. Wzięli w nich udział przedstawiciele związków kombatanckich, władz samorządowych i centralnych służb mundurowych oraz młodzież szkolna.

"Przełom lat czterdziestych i pięćdziesiątych zapisał się na kartach polskiej historii stalinowską erą cierpienia i zbrodni, która spadła na naszą część świata po II wojnie światowej" - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. "Mieszkanki i mieszkańców Poznania więziono i mordowano w piwnicach aresztu Urzędu Bezpieczeństwa w zabytkowym, białym budynku przy ulicy Jarochowskiego. Teraz funkcjonuje w nim szpital położniczy. Do dziś zachowały się na piwnicznych ścianach liczne inskrypcje wyryte tam przez uwięzionych. To było piekło na ziemi, które zgotowała ówczesna polsko-sowiecka władza za marzenia o życiu w wolnym i niepodległym kraju" - dodał.

Mariusz Wiśniewski odniósł się też do sytuacji w Ukrainie, gdzie jak podkreślił również cierpią niewinni ludzie. "Ten rodzaj zła dotykał naszych przodków żyjących w Poznaniu, dziś dotyka naszych ukraińskich sąsiadów. Czy wobec zła jesteśmy bezsilni? Pragnę wierzyć, że nie jesteśmy na nie skazani. Możemy się złu przeciwstawiać, szanując siebie nawzajem, budować pokój. Ale także nazywać zło po imieniu, czcić pamięć ofiar i nie lekceważyć przestrogi" - komentował.

Druga część uroczystości odbyła się pod tablicą pamięci przy szpitalu im. Św. Rodziny, gdzie w latach 1945-1947 mieściła się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa. "W budynku położonym u zbiegu ulic Jarochowskiego i Niegolewskich przetrzymywano, katowano i mordowano więźniów politycznych. W trakcie ekshumacji, prowadzonych w 1991 roku w przyszpitalnym ogrodzie, odnaleziono szczątki kilkunastu osób zabitych przez funkcjonariuszy reżimu stalinowskiego"- przypominają miejscy urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest dziś kolejne ostrzeżenie IMGW!
24℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro