Reklama
Reklama

W Wielkopolsce znowu będą szukać gazu ziemnego

Wibratory sejsmiczne | fot. Geofizyka Toruń
Wibratory sejsmiczne | fot. Geofizyka Toruń

Badania rozpoczną się w październiku.

Jak podaje portal krotoszynska.pl, badania mają potrwać do listopada i w Wielkopolsce będą prowadzone na terenach trzech gmin: Pakosław i Jutrosin w powiecie rawickim oraz Zduny w powiecie krotoszyńskim. Wiadomo już, że prace prowadzić będzie firma Geofizyka Toruń SA. Badania będą przeprowadzane metodą sejsmiczną.

Podobne badania przeprowadzono w ostatnich latach także na terenie Poznania. Na czym polegają? Na wysyłaniu do ziemi fal sejsmicznych generowanych za pomocą zestawu specjalnych maszyn samobieżnych (wibratorów sejsmicznych), które następnie odbijają się od granic warstw geologicznych. - Pomiar czasu upływającego od wysłania fali do powrotu na powierzchnię fal odbitych, po odpowiedniej obróbce komputerowej i interpretacji uzyskanych danych, pozwala rozpoznać budowę geologiczną badanego rejonu - wyjaśniała w 2019 roku Geofizyka Toruń. Firma zapewnia, że badania są nieszkodliwe dla człowieka i środowiska.

Przypomnijmy, że na początku sierpnia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o odnalezieniu dużego złoża gazu pod Poznaniem, konkretnie w Sierosławiu na terenie gminy Tarnowo Podgórne. Pisaliśmy o tym TUTAJ.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
54.21 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro