Reklama
Reklama

Duże złoże gazu odkryte pod Poznaniem. To świetna informacja dla samorządów

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Piotrek
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Piotrek

Chwali się Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Prace poszukiwawcze prowadzono w Sierosławiu na terenie gminy Tarnowo Podgórne. Już wiadomo, że zakończyły się sukcesem. - Spółka odkryła tam złoże o zasobach szacowanych na 650 mln m sześc. gazu ziemnego zaazotowanego - wyjaśnia PGNiG.

- Nowe złoże położone jest na granicy gmin Tarnowo Podgórne i Dopiewo, na koncesji Pniewy-Stęszew, w środkowej części Wielkopolski. Odkrycia dokonano otworem poszukiwawczym Sierosław-2H o długości ponad 3640 metrów. Po podłączeniu odwiertu do eksploatacji będzie on produkował rocznie ok. 40 mln m sześc. gazu ziemnego zaazotowanego, co w przeliczeniu na gaz wysokometanowy oznacza 32 mln m sześc. paliwa rocznie. Na podstawie analizy danych geologicznych i wyników testu produkcyjnego PGNiG szacuje, że zasoby nowo odkrytego złoża mogą wynosić ok. 650 mln m sześc. gazu zaazotowanego o wysokiej zawartości metanu, rzędu ok. 80 procent - dodaje.

Otwór w Sierosławiu wiercono od kwietnia do czerwca 2022 roku. Następnie wykonano test produkcyjny, który potwierdził opłacalność eksploatacji nów odkrytych zasobów. Zdaniem PGNiG, to ogromny sukces specjalistów pracujących w grupie kapitałowej PGNiG.

PGNiG zachęcone sukcesem w Sierosławiu planuje kolejne prace poszukiwawcze na tym obszarze. - W przypadku odkrycia kolejnych złóż, ich eksploatacja będzie mieć korzystny wpływ nie tylko na możliwość zabezpieczenia dostaw gazu, ale także na kondycję finansową samorządów, na terenie których znajdują się zasoby ropy i gazu. Spółki prowadzące wydobycie węglowodorów mają bowiem obowiązek uiszczać tzw. opłatę eksploatacyjną uzależnioną od wielkości wydobycia. Opłata dzielona jest pomiędzy gminy, powiaty, województwa, na terenie których znajduje się złoże, oraz dodatkowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Największym beneficjentem są gminy, które otrzymują 60 proc. należnej opłaty. Część przypadająca na powiaty i województwa wynosi po 15 proc. a w przypadku NFOŚiGW - 10 procent. W ubiegłym roku z tytułu opłaty eksploatacyjnej PGNiG przekazało na rzecz samorządów około 125 mln zł, przy czym najwięcej, bo ponad 54 mln zł, otrzymały jednostki z województwa wielkopolskiego.

A to nie koniec. Gminy, na terenie których prowadzone jest wydobycie, otrzymują podatek od nieruchomości przeznaczonych pod infrastrukturę związaną z eksploatacją złóż. Tylko w ubiegłym roku spółka zapłaciła prawie 70 mln zł podatku. Prawie 19 mln złotych trafiło do Wielkopolski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
22℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro