Reklama
Reklama

Samoloty lądują na Ławicy nocą "mimo zakazu"? Żadnego zakazu nie ma, ale ograniczenie liczby operacji tak

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Port Lotniczy Poznań Ławica na FB
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Port Lotniczy Poznań Ławica na FB

Sprawdziliśmy temat.

- A może Państwo coś by napisali o nocnych lotach pomimo zakazu? Między 24 a 6 ląduje ich (samolotów - przyp.red.) w zależności od dnia (nocy) po parę sztuk... W niedzielę lądował o 4. Dla mieszkańców Bukowskiej i okolicznych ulic to problem - napisał do nas Piotr.

Choć Czytelnik pisze o rzekomym "zakazie" wykonywania nocnych lotów z / na Ławicę, w rzeczywistości żaden zakaz tego typu nie obowiązuje. - Nie ma i nie było zakazu latania na Ławicę czy też z Ławicy w nocy - mówi nam Błażej Patryn, rzecznik lotniska. - Od lat mamy określoną liczbę nocnych slotów. Konkretnie to 12 operacji lotniczych, jakie mogą się odbyć w jedną noc na lotnisku Ławica - tłumaczy. W teorii może więc być tak, że jednej nocy na lotnisku wyląduje 6 samolotów i tyle samo maszyn z lotniska wystartuje.

Lotnisko ma też określoną liczbę slotów w ciągu dnia. To 120 operacji lotniczych. - Być może mieszkańcy odczuwają obecnie nocne loty, ponieważ wciąż mamy wysoki sezon, który skończy się wraz z końcem września. Latają czartery, rozkład lotów jest poszerzony i linie lotnicze wykorzystują sloty maksymalnie - dodaje Patryn.

Taka liczba dostępnych slotów jest zależna między innym od obszaru ograniczonego użytkowania, a więc terenu, na którym może dochodzić do przekroczenia dozwolonych norm hałasu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
8.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro