Reklama

Technologie, które zmienią świat powstają w Wielkopolsce

Politechnika Poznańska zyskała nowy kampus Kąkolewo. To miejsce, gdzie studenci, doktoranci i naukowcy będą rozwijać technologie nie z tej Ziemi. Z kolei firma HiProMine z Robakowa k. Poznania wykorzystuje owady by polepszyć nasze codzienne życie. To wszystko jest możliwe dzięki Funduszom Europejskim.

Dawne lotnisko w Kąkolewie stało się centrum dowodzenia Politechniki Poznańskiej. Studenci zyskali tu miejsce, które pozwala na szereg badań, mogących w przyszłości zmienić nasz świat. Dbają o to m.in. koła naukowe, które będą wykorzystywać technologię dostępną na kampusie. To najnowszy sprzęt przeznaczony dla potrzeb transportu lotniczego, eksploatacji użytkowej (pilotaż), logistyki (transport) oraz monitorowania w zakresie zasobów naturalnych, ochrony środowiska, zdarzeń i katastrof naturalnych. Wzmocnione będą też działania nadzoru, dotyczące m.in. ruchu komunikacyjnego, katastrof, inspekcji i kontroli. Ponadto, nowa infrastruktura będzie pomocna przy neutralizacji zdarzeń i katastrof.

Na kampusie są realizowane różne zadania w zakresie Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (ICT), Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) i Załogowych Statków Powietrznych (ZSP). Dodatkowo studenci w program swoich studiów mają wpisany kurs pilota samolotu. Wszystko to sprawia, że lotnisko tętni życiem. W przyszłości powstanie tu ośrodek szkoleniowo-dydaktyczny, gdzie piloci będą mogli mieszkać na stałe i nie dojeżdżać codziennie z Poznania.

Z kolei firma HiProMine stosuje technologię, która zmienia nasze codzienne życie. Świat zmaga się z problemem braku białka - w szczególności tego zwierzęcego, potrzebnego chociażby do hodowli, zarówno tych domowych, jak i na większą skalę. Dlatego w HiProMine w paszach, karmach czy nawet nawozach wykorzystuje ... owady.

To one są bioreaktorem, który napędza całą technologię. Owady spożywają resztki rolno-spożywcze, czyli różnego rodzaju obierki czy pozostałości pokarmów. Ich odchody są świetnym nawozem dla roślin. Same owady z kolei stanowią znakomite źródło białka, które może być fantastycznym uzupełnieniem diety naszych domowych zwierzaków.

Więcej na temat innowacyjnych technologii, które mogą być wdrażane dzięki wsparciu unijnemu z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 94).


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
9.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro