Reklama
Reklama

Potężny huk w Komornikach. "Ziemia i budynki się zatrzęsły"

Na niebie smugi po przelatujących samolotach. Zdjęcie z okolic Komornik wykonane w 2020 roku. | fot. Kuba/Archiwum.
Na niebie smugi po przelatujących samolotach. Zdjęcie z okolic Komornik wykonane w 2020 roku. | fot. Kuba/Archiwum.

O sytuacji poinformowali nas Czytelnicy.

Pierwsza wiadomość w tej sprawie wpłynęła w czwartek o godzinie 15:40 - Czy jeszcze ktoś oprócz mnie słyszał potężny wybuch? Około 30 minut temu w Niepruszewie ziemia i budynki zatrzęsły się. Z daleka słychać było, jakby gdzieś wybuchła bomba - napisał Czytelnik.

Kolejne wiadomości brzmiały następująco - W Komornikach i okolicach takich jak Wiry, Walerianowo, Dąbrówka czy Dymaczewo, ok godziny temu był przeraźliwy huk. Na grupach okolicznych mieszkańców poruszenie, nikt nic nie wie.

Dziś od 15:10 słyszeliśmy ten ogromny wybuch, byliśmy na parkingu WPN w Jeziorach. Pomyśleliśmy, że to niewybuch w lesie lub kolejne testy sejsmiczne złóż rowu wielkopolskiego (pod parkiem). Huk był tak potężny, że wsiedliśmy do auta i zaczęliśmy przeszukiwać informacje. Mieszkamy na południu poznania ale nigdy, przenigdy F16 nie było tak głośne - napisał Czytelnik Konrad w czwartek po godzinie 19:35.

Kontaktowaliśmy się w tej sprawie z miejscową strażą pożarną oraz policją. Jak informuje dyżurny straży pożarnej - Żadnej eksplozji, ani wybuchu nie odnotowaliśmy w okolicach Komornik. Nic takiego nie miało miejsca.

Policja również nie ma wiedzy na temat wybuchu rzekomej bomby w tych okolicach. Taka sytuacja miała już miejsce dwa lata temu w sierpniu. Czytelnicy zgłaszali nam wówczas potężny huk, który przypominał eksplozję bomby, działo się to również w Komornikach i Plewiskach. Z ustaleń redakcji również wynikało, że do żadnego wybuchu nie doszło, o czym informowaliśmy tutaj. Huk mógł być wygenerowany przez lecący samolot F-16. To efekt akustyczny towarzyszący rozchodzeniu się fali uderzeniowej, występujący także po jej rozprężeniu się. Wytwarzany przez obiekt poruszający się z prędkością naddźwiękową, wybuch lub piorun - można przeczytać na Wikipedii.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
10.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro