Orlen zbuduje stacje tankowania wodoru. Powstaną także w Wielkopolsce
Pierwsza w Poznaniu, a kolejna w Pile.
Już w przyszłym roku w naszym mieście ma powstać stacja tankowania wodoru wybudowana przez PKN Orlen. W tym samym czasie planowane jest otwarcie stacji w Katowicach. Koncern otrzymał na ten cel dofinansowanie z CEF Transport Blending Facility. - Będą to ogólnodostępne, całodobowe obiekty, przystosowane do użytkowania przez wszystkie pojazdy zasilane wodorem - zarówno w standardzie ciśnienia 700 barów dla samochodów osobowych, jak i 350 barów dla autobusów i ciężkiego transportu. Planowana infrastruktura umożliwi tankowanie łącznie ponad 40 autobusów, a także samochodów osobowych i innych pojazdów zasilanych ogniwami wodorowymi - podaje PKN Orlen.
Dodatkowo koncern otrzymał dofinansowanie na budowę pięciu kolejnych stacji wodorowych - jedna z nich powstanie w Wielkopolsce. Konkretnie w Pile. Mają zostać oddane do użytku w połowie 2025 roku.
- Zapotrzebowanie jednego autobusu na paliwo wodorowe wynosi 30 kg/dzień, co pozwoli na przejechanie ok. 300 km. Pojemność zbiorników samochodów osobowych typu Toyota Mirai wynosi z kolei ok. 5 kg wodoru, co umożliwi pokonanie blisko 600 km. Ponadto zastosowanie ekologicznej technologii wodorowej w transporcie znacząco przyczyni się do poprawy jakości powietrza oraz obniżenia poziomu hałasu w miastach - dodaje.
Do 2030 roku PKN Orlen planuje przeznaczyć ponad 7 miliardów złotych na inwestycje w wodór. W Polsce w tym czasie ma powstać około 57 stacji wodorowych. Pierwsza mobilna stacja tankowania wodoru prowadzona przez koncern działa w Krakowie.