Reklama
Reklama

Odnowiony murek sprzed CK Zamek wróci w historyczne miejsce

fot. PIM

Chodnik wzdłuż ulicy i dziedziniec CK Zamek, przed rozpoczęciem prac na ul. Święty Marcin, oddzielał niski, kamienny murek z latarniami.

"Murek jest odnawiany w ramach prac polegających na przebudowie ul. Św. Marcin między ul. Gwarną a mostem Uniwersyteckim. Dotychczasowe ogrodzenie wzdłuż ul. Św. Marcin zostało rozebrane z zachowaniem elementów kamiennych, które po renowacji ułożone zostaną w miejscu historycznego ogrodzenia. Powrót do dawnej lokalizacji jest nawiązaniem do przeszłości przy jednoczesnym powiększeniu placu przed Zamkiem" - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Ogrodzenie zostanie odtworzone w historycznej linii na odcinku ok. 65 metrów. Murek przewidziany jest na fundamentach dawnego ogrodzenia Zamku, których umiejscowienie już na etapie projektowania wskazały wyniki badań gruntu georadarem. "Podczas prac budowlanych na ul. Św. Marcin, stare fundamenty zostały odsłonięte i zbadane przez archeologa. Aktualnie prowadzone są prace polegające na wzmocnieniu i uzupełnieniu tych fundamentów, na których ułożone zostaną elementy murku. Zgodnie z projektem kamienne bloki pochodzące z rozebranego ogrodzenia są odnawiane, a ubytki uzupełnione w odpowiedniej technologii. Odrestaurowany, zabytkowy murek będzie więc stał w miejscu historycznej linii ogrodzenia, kilka metrów bliżej ul. Św. Marcin" - informują urzędnicy PIM. .

"Ponadto na odcinku ul. Św. Marcin od al. Niepodległości do ul. Kościuszki na rozbieranym kamiennym ogrodzeniu zamontowane były lampy - w sumie na ośmiu ozdobnych słupach szesnaście opraw oświetleniowych. Program prac konserwatorskich zakłada oczyszczenie ich z zabrudzeń oraz naprawę ewentualnych uszkodzeń, a następnie malowanie. Po tym procesie latarnie wrócą przed CK Zamek, doprowadzone zostaną do nich przewody zasilające i znów będą mogły oświetlać swoje otoczenie" -dodają.

Odnowa i przesunięcie murku to prace wykonywane wraz z przebudową ul. Św. Marcin między ul. Gwarną a mostem Uniwersyteckim w ramach Programu Centrum. Inwestycja obejmuje kompleksową przebudowę infrastruktury podziemnej, torowisk tramwajowych, przystanków, wymianę nawierzchni jezdni i chodników. Całość uzupełnią nowe nasadzenia zieleni i mała architektura.Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
6℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
10.82 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro