Stara Rzeźnia: nowy, prestiżowy adres w Poznaniu
Zabytkowe zabudowania Starej Rzeźni przy ul. Garbary zostaną starannie odrestaurowane i wypełnione lokalami usługowymi, handlowymi, gastronomicznymi, a także powierzchnią kulturalno-wystawienniczą. Wokół placów, skwerów i alejek powstałych w miejsce obiektów z czasów PRL firma Vastint Poland wybuduje budynki mieszkalne i biurowce.
Ponad stuletni, nieco zapomniany fragment miasta, nabierze nowego charakteru. Starannie odrestaurowane budynki przemysłowe będą sąsiadować z nowoczesną architekturą. Na terenie Starej Rzeźni powstanie około 1,3 tys. miejsc pracy, a także 550 mieszkań, punkty handlowe, usługowe, gastronomiczne a nawet nowoczesna hala widowiskowo-koncertowa. Dzięki tej różnorodności funkcji, skali inwestycji i jej lokalizacji, Poznań zyska tętniącą życiem i sprzyjającą integracji społecznej przestrzeń. Miejsce, w którym chętnie się przebywa - od porannej kawy po kolację w gronie przyjaciół lub wieczorny spektakl w teatrze.
- Stara Rzeźnia będzie miejscem ogólnodostępnym i przyjaznym dla wszystkich - mówi Rafał Przybył, Regional Manager, odpowiedziany w firmie Vastint Poland za realizację przedsięwzięcia. - Kompleks został zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, m.in aż 20 procent całkowitej powierzchni kompleksu przeznaczyliśmy na zieleń. Osiągniemy to przez wprowadzenie zieleni miejskiej, będącej kompozycją klombów, trawników, nasadzeń krzewów i drzew, oraz zazielenienie dachów. Oprócz tego planujemy kilkaset miejsc do parkowania rowerów.
Zgodnie z projektem nowe domy mieszkalne zostaną wybudowane wzdłuż ul. Grochowe Łąki oraz nowej ulicy, która wytyczona zostanie pomiędzy Starą Rzeźnią i Wzgórzem Św. Wojciecha. Zabudowa pod względem rozwiązań architektonicznych i zastosowanych materiałów ma wpisywać się nie tylko w kontekst przemysłowej architektury, ale także w zastane sąsiedztwo. Wszystkie budynki mieszkalne będą miały kondygnację podziemną, przeznaczoną w głównej mierze na garaże. Na parterze znajdą się lokale usługowe. Na sprzedaż dla klientów indywidualnych przeznaczone będą mieszkania o zróżnicowanym metrażu - od małych kawalerek, przez tradycyjne mieszkania, aż po efektowne apartamenty na ostatnich kondygnacjach. Większość z nich wyposażona będzie w balkony lub tarasy.
Mieszkania będą wykończone z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów dekoratorskich w zróżnicowanych wariantach stylowych. Sprzedaż lokali rozpocznie się po zakończeniu inwestycji, a mieszkania będą gotowe do zamieszkania od pierwszego dnia po zakupie.
Koncepcję rewitalizacji Starej Rzeźni inwestor zaprezentował we wtorek 13 września w czasie konferencji, w której wziął udział Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz przedstawiciele inwestora i biura architektonicznego JSK, które reprezentował Mariusz Rutz. Rzeźnia Miejska, a następnie zakłady mięsne, działały tu w latach 1900 - 2000. Następnie teren ten był użytkowany wyłącznie jako weekendowa giełda staroci oraz, sporadycznie, na potrzeby wystawianych tu spektakli teatralnych. Historyczne gmachy zostały objęte opieką Miejskiego Konserwatora Zabytków, a inwestor przeprowadził program badań konserwatorskich, który stał się podstawą planu renowacji. Budowa ruszy po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego.