Szpital najpierw zawiesił oddział pediatryczny, a teraz likwiduje go. Brakuje lekarzy
Chodzi o Szpital Powiatowy w Międzychodzie.
Dyrekcja nie znalazła lekarzy pediatrów, którzy zechcieliby podjąć pracę w placówce. Już od 17 września oddział dziecięcy będzie formalnie zlikwidowany.
W jego miejsce po remoncie przeniesiona zostanie reumatologia. Jednocześnie trwają rozmowy z NFZ na temat odtworzenia Zakładu Opiekuńczo Leczniczego, który działał już w lecznicy dekadę temu - podaje portal Międzychód Nasze Miasto.
Podobna sytuacja miała miejsce w Drezdenku (woj. lubuskie), oddalonym od Międzychodu o około 20 kilometrów. Tam również z powodu braku lekarzy zamknięto z kolei oddział chorób wewnętrznych. Pediatrię zamknięto również w szpitalu w Wyrzysku, a w Obornikach chirurgia została zawieszona. W Wolsztynie zawieszono pediatrię, a w Grodzisku zawieszeniu uległa chirurgia. Wszystko z jednego powodu, brakuje kadry medycznej.
Szpital w Międzychodzie z brakiem kadry medycznej boryka się już od 2015 roku, kiedy to ze szpitala odeszło trzech naraz lekarzy. Po ich odejściu udało się znaleźć innych medyków, jednak teraz sytuacja jest o tyle trudniejsza, że nikt nie zdecydował się na pracę w międzychodzkim szpitalu.
Dyrektor szpitala tłumaczył, że robili wszystko, co mogli, aby znaleźć lekarzy, składali także wizyty w ościennych szpitalach w Gorzowie Wlkp. i Zielnej Górze.
Nowe Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu również powoduje poważne problemy z pozyskaniem lekarzy pediatrów w powiatowych oddziałach szpitalnych - powiedział dla Międzychód Nasze Miasto Bartosz Grobelny dyrektor międzychodzkiego szpitala, podkreślił również, że lokalizacja szpitala, którym zarządza nie zachęca lekarzy do podjęcia pracy, ponieważ placówka jest przeważnie oddalona od ich domu o około 80-100 km.
Dzieci jednak nie zostaną bez opieki, ponieważ jak podkreśla Grobelny, szpitalny POZ został wzmocniony o pediatrów. Miesięcznie jest tam udzielanych 1400 porad. W ramach Poradni Chirurgii Ogólnej od dwóch lat w każdą środę przyjmuje specjalista chirurgii dziecięcej i miesięcznie udziela około 1200 porad.
Jeśli jednak dziecko będzie wymagało hospitalizacji, szpital skieruje rodziców z chorym dzieckiem do WCZD w Poznaniu lub do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim.
Najpopularniejsze komentarze