Jak legalnie kupić złoto?
Zakup złota to od wieków bardzo popularna metoda inwestowania oraz zabezpieczania gotówki. Zamrożenie kapitału w fizycznej sztabce czy złotych monetach bulionowych pozwala uniknąć utraty jego wartości wskutek inflacji. Umożliwia również jego łatwe pomnożenie, wystarczy bowiem sprawdzić kurs złota na przestrzeni lat, by dostrzec, że znacząco wzrósł. Wszystko to niestety sprawia, że cennym kruszcem interesują się fałszerzy oraz nieuczciwi sprzedawcy, chcący zarobić na podrabianym lub kradzionym złocie albo pochodzącym z nielegalnej kopalni. Gdzie go szukać, by kupno złota było w pełni bezpieczne i legalne? Podpowiadamy!
O czym pamiętać, decydując się na zakup złota?
Warto pamiętać, że anonimowy zakup złota bezpośrednio od producenta lub oficjalnego dealera jest niemożliwy. Choć nabycie cennego kruszcu jest zwolnione z podatku VAT, a tym samym nie dowiaduje się o nim urząd skarbowy, to sprzedawcy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży kruszców i pozyskiwać dane nabywców umożliwiające ich identyfikację. Mówi o tym art. 125. ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.
Zarówno w przypadku zakupu stacjonarnego, jak i zamówienia online złotych sztabek albo monet inwestycyjnych, nabywca musi zatem podać swoje imię, nazwisko oraz numer PESEL. Jeżeli kupujący nie jest obywatelem Polski lub z innej przyczyny nie posiada numeru PESEL, to zamiast niego wskazuje swoje obywatelstwo i numer innego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość. Co więcej, zgodnie z ustawą z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu, każda transakcja większa niż 15 tys. euro musi być zgłoszona do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (art. 72. § 4. pkt 2.).
Legalny zakup złota każdorazowo będzie się zatem wiązał z koniecznością podania swoich danych. Brak prowadzenia takiej ewidencji przez sprzedawcę to jeden z najwyraźniejszych sygnałów, że transakcja nie przebiega w sposób zgodny z prawem, a kruszec może pochodzić z nielegalnego źródła.
Kupno złota stacjonarnie - gdzie będzie najbezpieczniej?
Największe bezpieczeństwo transakcji zapewnia kupno złota bezpośrednio u producenta lub autoryzowanego dealera. Jednym z nich jest Mennica Polska, producent oraz sprzedawca złota inwestycyjnego, a także srebra i diamentów. Ogromną zaletą zakupu złota od tego dostawcy jest fakt, że Mennica Polska prowadzi sprzedaż z ofertą odkupu. Oznacza to, że gdy inwestor będzie chciał odsprzedać złoto nabyte wcześniej w Mennicy, to będzie mógł zrobić to właśnie w tej firmie, bez konieczności szukania kupca.
Mennica Polska daje też spore możliwości pod względem znalezienia stacjonarnego punktu sprzedaży. Dysponuje własnymi Sklepami Firmowymi, Oddziałami Działu Produktów Inwestycyjnych, gdzie można uzyskać wycenę indywidualną oraz siecią sprzedaży dystrybucyjnej na terenie całej Polski.
Legalna sprzedaż złota online - z których źródeł warto kupować złoto?
Wygodną opcją na kupno złota jest zamówienie go online. W ten sposób można nabyć zarówno sztabki, jak i monety inwestycyjne. Zakupy internetowe znacznie zwiększają jednak ryzyko zakupu złota z nielegalnego źródła. Szczególnie niepewne są pod tym względem aukcje oraz ogłoszenia prywatnych sprzedawców. Bezpieczniejszą opcją ponownie jest kupno złota nie z drugiej ręki, a od oficjalnego dostawcy. Autoryzowany sprzedawca sprzeda wyłącznie autentyczny, legalny kruszec; złote sztabki zamawiane ze strony Mennicy Polskiej albo oficjalnego dealera są zapakowane w bezpieczny certi-pack. Warto skupić się na takich pewnych dostawcach, ponieważ złota zamówionego przez internet nie będzie da się obejrzeć przed zakupem.