Reklama
Reklama

W ostatni weekend wakacji będzie można zwiedzić m.in. Schron Przeciwatomowy Władz Miasta Poznania

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum

Mnóstwo atrakcji przygotowano w ramach jubileuszowej, X edycji Dni Twierdzy Poznań.

Dni Twierdzy Poznań to podróż przez ponad tysiąc lat historii, podczas której można zajrzeć do grodu Mieszka I, zobaczyć, gdzie były mury średniowiecznego miasta, odwiedzić relikty XIX-wiecznej Festung Posen - jednej z największych twierdz ówczesnej Europy.

Największą atrakcją wydarzenia są XIX-wieczne pruskie forty. Mieszkańcom i turystom udostępnione zostanie aż siedem takich obiektów: Fort Ia, Fort IIa, Fort III, Fort IVa, Fort Va, Fort VI, Fort VII. W tym ostatnim mieści się Muzeum Martyrologii Wielkopolan, w którym znajdował się pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny na polskich ziemiach. Kończy się tam właśnie remont i adaptacja na cele wystawiennicze prawej części. To niepowtarzalna okazja, by przedpremierowo zobaczyć te wnętrza. Fort III będzie prezentowany aż w dwóch odsłonach: historycznej i przyrodniczej, jako miejsce bytowania nietoperzy - informuje Wojciech Mania, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna .

Fort Va będzie można zwiedzać wraz ze Schronem JVa, który zostanie pokazany po raz pierwszy. Sporą atrakcją będą też Kawaleryjskie Koszary Poznańskiego Garnizonu między ulicami Matejki a Ułańską. Po ponad 80 latach powrócą tu ułańskie konie.

Będzie można zwiedzić też obiekty na Cytadeli. Stowarzyszenie Reduta zabierze wszystkich chętnych na spacery dzienne, a Pasjonaci Podziemi przygotowali ekspedycję nocną po dawnym Forcie Winiary. Propozycje dla zwiedzających ma też Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii "Poznań", które zaoferuje wycieczkę odpowiadającą na pytanie, jak się adaptuje zabytki fortyfikacyjne na cele muzealnicze.

Dzięki Poznańskiej Grupie Eksploracyjnej otwarte zostaną podziemia Pomnika Ofiar Czerwca 1956 roku. W programie Dni Twierdzy Poznań znalazły się też podobne obiekty przy ul. Kościelnej i w parkach Sołackim oraz Wilsona.

Dni Twierdzy Poznań będą również okazją do wizyty w Schronie Przeciwatomowym Władz Miasta Poznania w Krzyżownikach. To jeden z najmłodszych obiektów imprezy, bo pochodzi z przełomu lat 50. i 60. XX wieku. Najstarsze natomiast są relikty grodu z czasów Mieszka I, czyli z X wieku. Można je podziwiać w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci, który dodatkowo przygotował liczne wydarzenia na Ostrowie Tumskim - dodaje Mania.

To tylko niewielka część miejsc i atrakcji przygotowanych na dziesiąte Dni Twierdzy Poznań. Impreza odbywa się przede wszystkim dzięki pasji i zaangażowaniu miłośników historii i fortyfikacji. Tworzone przez nich stowarzyszenia i organizacje opiekują się wieloma historycznymi obiektami na mapie Poznania. W organizację włączają się także muzea i instytucje kultury, a koordynację zapewnia Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna - kończy.

Pełen program znajdziemy tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
16.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro