Reklama

Wiceminister odpowiedział na apel Jaśkowiaka: kolportuje kłamstwo

fot. Jacek Jaśkowiak/Facebook
fot. Jacek Jaśkowiak/Facebook

Sprawa dotyczy podręcznika do Historii i Teraźniejszości autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

W poniedziałek informowaliśmy o apelu prezydenta Jacka Jaśkowiaka, który zwrócił się do nauczycieli, aby nie korzystali z wyżej wymienionego podręcznika - Nie korzystajcie z podręcznika do HiT autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Zawiera on wiele dyskryminujących, nieprawdziwych, czy wręcz haniebnych treści, dotyczących m.in. in vitro. To do Was należy wybór podręcznika do nauczania tego przedmiotu. Skorzystajcie z tego prawa, by chronić naszą młodzież przed fałszywym przekazem i indoktrynacją, na którą nie ma miejsca w poznańskich szkołach. Poznań jest miastem tolerancyjnym, otwartym dla każdego.

Cały artykuł w tej sprawie znajdziecie tutaj. Jak podaje Radio Poznań, wiceminister zaprzeczył jakoby podręcznik prof. Roszkowskiego zawierał haniebne treści.

Pan Prezydent Jaśkowiak kolportuje kłamstwo, które pojawiło się już ponad tydzień temu w przestrzeni publicznej i dziwię się braku refleksji, ponieważ już w tej sprawie naprawdę wiele zostało powiedziane i każda osoba, która chciałaby na ten temat rzetelnie się wypowiadać, miała możliwość zweryfikowania rzeczywistości. Będzie to przedmiot z pewnością sporu sądowego - Radio Poznań podało wypowiedź wiceministra i dodaje, że w podręczniku nie pada bezpośrednio sformułowanie "in vitro". RM zauważa jednak, że Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek tłumaczył niedawno, że omawiany w książce problem nie odnosi się do metody, ale dotyczy takich pomysłów jak chiński projekt hodowli ludzi w laboratoriach. W lutym tego roku o takim projekcie badawczym w jednych z chińskich instytutów biomedycznych szeroko informowały branżowe media technologiczne.

Wiceminister zarzucił opozycji, że wykorzystała politycznie temat, ale jednak ze względu na dzieci poczęte metodą in vitro będzie rekomendował usunięcie "kontrowersyjnego fragmentu" z książki.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro