Reklama
Reklama

By żyć w zgodzie z naturą

Natura to największe dobro i piękno, jakie mamy na naszej planecie. Dlatego nie tylko trzeba o nią dbać, ale i żyć z nią w zgodzie. Umożliwiają to inwestycje, które powstają w regionie przy wsparciu z Unii Europejskiej.

Jak Fundusze Europejskie napędzają zmiany w małych miejscowościach? Wystarczy zajrzeć do Wielenia i pobliskiego Rychlika (gm. Trzcianka) w Wielkopolsce Północnej.

Nadnoteckie bulwary

W Wieleniu już od kilku lat trwa kompleksowa rewitalizacja miasta. Zmieniło się już centrum wraz z targowiskiem, na starym dworcu PKS powstał "Przystanek Edukacja", przy szkole średniej będzie jeszcze "Mediateka", a teraz przyszła pora na "Nadnoteckie Bulwary". To zupełnie nowe miejsce do codziennych spacerów, rekreacji czy aktywnego wypoczynku. Nie zabrakło też waloru edukacyjnego - jest tu park ornitologiczny, gdzie można poznać ciekawe informacje na temat nadnoteckiej fauny i flory. Przedsięwzięcia idealnie wpisują się w cele Unii Europejskiej.
- Kompleksowy projekt rewitalizacji Wielenia, składający się z 4 inwestycji ma nie tylko wymiar lokalny, ale także europejski - spełnia on, bowiem wszystkie kryteria inicjatywy pod nazwą "Nowy Europejski Bauhaus", ponieważ łączy design, ekologię, zrównoważone przemiany, podnosi jakość przestrzeni publicznej, dostępność społeczną, czyli bezpośrednio wspiera realizację "Europejskiego Zielonego Ładu" - mówi Maria Galewska z Komisji Europejskiej.

To wszystko można dostrzec w Nadnoteckich Bulwarach, choć przez lata było to miejsce zapomniane i niedostępne dla mieszkańców. W dzisiejszych realiach tereny nadrzeczne blisko centrum miasta to ciekawa alternatywa dla dalekich wyjazdów nad jezioro. Można tu na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach, zadbać o swoją formę fizyczną i wypocząć od zgiełku miasta. To wszystko mają na miejscu mieszkańcy Wielenia.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Rychliku
W zgodzie z naturą chcą żyć także mieszkańcy wsi Rychlik. Od niedawna działa tu nowy Ośrodek Edukacji Ekologicznej. To miejsce spotkań, warsztatów i zajęć na temat środowiska. W środku znajduje się duża sala konferencyjna oraz nieco mniejsza sala komputerowa z niezbędnymi pomocami naukowymi. Ośrodek powstał w samym centrum wsi, w miejscu dawnego sklepu spożywczego, który popadał już w ruinę.

Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce, aby ośrodek stał się lokalnym centrum integracji. Jest tu plac zabaw, mini park linowy, boiska do gry w piłkę czy duża wiata z rozkładanymi stolikami i ławkami. Plac przy ośrodku służy do organizacji imprez okolicznościowych. Z kolei tuż obok znajduje się ścieżka edukacyjna o życiu i roślinności w pobliskich lasach.

Więcej na temat inwestycji w Wieleniu oraz Rychliku, które otrzymały dofinansowanie unijne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 90)


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega. Może być niebezpiecznie na drogach!
16℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
16.49 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro