Reklama
Reklama

Kary od UOKiK dla poznańskiej firmy i jej prezesa. Obiecywali 16% zysku za zainwestowanie kilku tysięcy złotych w krowy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. milesz / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. milesz / pixabay.com

O tej sprawie pisaliśmy już w kwietniu.

Chodzi o firmę Farma Mleka z Poznania. W kwietniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wszczął postępowanie w sprawie firmy i postawił zarzuty. - Farma Mleka chwaliła się w materiałach reklamowych i podczas webinarów liczebnością już posiadanych stad, współpracą z rolnikami i mleczarniami oraz dynamicznymi planami rozwoju. Z naszych ustaleń wynika, że te informacje mocno odbiegały od prawdy. W efekcie wprowadzenia w błąd konsumenci mogli podejmować niekorzystne dla siebie decyzje finansowe - mówił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Z ustaleń urzędu wynikało, że firma miała zaledwie 11 krów, z których 6 padło. Chwaliła się natomiast, że ma stado liczące 300 krów, a w ciągu maksymalnie 4 lat ma ich być 10 tysięcy.

Dziś już wiadomo, że UOKiK nałożył na poznańską firmę dwie kary i jedną na jej prezesa. - Prezes UOKiK ukarał Farmę Mleka za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów oraz za nieudzielenie żądanych informacji. Za umyślne dopuszczenie do nieprawidłowości wobec konsumentów odpowie finansowo również prezes spółki, który przygotował i realizował wprowadzającą w błąd strategię marketingową firmy. Łącznie sankcje to ponad 150 tys. zł - informuje urząd.

Na firmę nałożono kary prawie 46 tysięcy złotych oraz 50 tysięcy złotych, a na jej prezesa, Michała Mierzejewskiego, karę w wysokości 60 tysięcy złotych. - Farma Mleka musi natychmiast zaprzestać praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów i usunąć ich skutki poprzez poinformowanie o stwierdzonych nieprawidłowościach na swojej stronie internetowej i Facebooku. Prezes Urzędu zawiadomił również prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa przez prezesa Farmy Mleka - kończy UOKiK.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.84 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro