Reklama

W Poznaniu ruszają szkolenia na czołgach Abrams. Przyjedzie minister Mariusz Błaszczak

fot. Mariusz Błaszczak TT
fot. Mariusz Błaszczak TT

Szef MON w środę pojawi się na poligonie poznańskiego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

Mariusz Błaszczak ma się pojawić w Poznaniu w środę o 15.00. Weźmie udział w uroczystości rozpoczęcia szkolenia polskich żołnierzy na czołgach Abrams. - Zakup czołgów Abrams jest elementem planu wzmacniania zdolności obronnych RP w oparciu o najnowocześniejsze i najnowsze uzbrojenie. 250 czołgów M1A2 Abrams w ich najnowszej konfiguracji wraz ze sprzętem towarzyszącym oraz pakietem szkoleniowym zostały pozyskane od rządu Stanów Zjednoczonych w ramach pilnej potrzeby operacyjnej w oparciu o procedurę Foreign Military Sales. Czołgi M1A2 Abrams będą służyć głównie w 18. Dywizji Zmechanizowanej - podaje CSWL w Poznaniu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Szkolenie Abrams jest elementem pakietu szkoleniowego w ramach zakupu czołgów M1A2. W szkoleniu, prowadzonym przez stronę amerykańską, weźmie udział do końca 2022 roku łącznie ok. 150 żołnierzy, w tym kadra techniczna, instruktorska oraz załogi, które będą potem użytkownikami sprzętu. Szkolenie Abrams będzie trwało w zależności od specyfiki szkolenia od kilku do kilkunastu tygodni, podczas których instruktorzy amerykańscy przekazywać będą niezbędne informacje dotyczące obsługi i eksploatacji nie tylko czołgu Abrams, ale również pojazdów wsparcia i zabezpieczenia technicznego - dodaje.

Przypomnijmy, że pierwsze czołgi Abrams trafiły do Poznania w połowie lipca. Nie są to jeszcze nowoczesne maszyny zamówione przez wojsko, ale te, na których żołnierze będą się szkolić. Dostawy nowoczesnych, zamówionych czołgów mają się odbywać w latach 2025 - 2026. W tym roku do naszego kraju trafi natomiast 28 Abramsów starszego typu w celach szkoleniowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro