Reklama
Reklama

Poznań był pierwszym miastem w Polsce, w którym można było napić się sławnego na całym świecie napoju

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

65-lat temu właśnie w stolicy Wielkopolski zaprezentowano Coca-Colę.

Prezentacja odbyła się w 1957 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich. To właśnie Poznań był pierwszym miastem w Polsce, w którym można było napić się napoju, nazywanego przez władze komunistyczne "stonką ziemniaczaną w płynie", "konsumpcyjnym symbolem wrogiego systemu", "imperializmem w płynie". Nie dotarła na ogólnodostępne półki sklepowe, można ją było kupić tylko za dewizy w sklepach Pewexu i Baltony - przypominają miejscy urzędnicy.

Szczególną uwagę zwracało miejsce prezentacji napoju, Amerykanie zbudowali je sami na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Futurystyczny pawilon w formie kopuły zaprojektował znany architekt Richard Buckminster "Bucky" Fuller. Konstrukcja została zaplanowana jako tymczasowa, ale ostatecznie eksponowana była również na Triennale w Mediolanie, dużym wydarzeniu poświęconym architekturze i wzornictwu. Konstrukcja pawilonu została wykonana ze stalowych, kulistych kratownic z podwieszoną bawełnianą tkaniną tworzącą ściany - opisują.

Obecnie produkty w Polsce rozlewane są w zakładach w Radzyminie (koło Warszawy) i w Staniątkach (niedaleko Krakowa) oraz w zakładzie butelkowania wód mineralnych w Tyliczu.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.66 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro