Reklama
Reklama

Ogromne rury z Turcji przyjadą na Stary Rynek. Ich transport może odbywać się tylko w nocy

fot. PIM
fot. PIM

Rury będą wykorzystane do budowy zbiornika retencyjnego przed domkami budniczymi i ratuszem.

Te, które przyjadą w najbliższych dniach do Poznania, będą jeszcze większe niż poprzednie.

Średnica rur o wytrzymałej konstrukcji, wykorzystywanych przy budowie tego zbiornika, wynosi niemal 4 metry. Z uwagi na te ponadgabarytowe rozmiary, ich transport może odbywać się wyłącznie w godzinach nocnych. Dlatego na Stary Rynek trafią w poniedziałek, między godzinami 2.00 a 6.00. Przewożące je samochody wjadą na starorynkową płytę ulicą Paderewskiego. Około 5.00 rano w poniedziałek dźwig rozładuje je i złoży w południowej części płyty - informują przedstwiciele PIM. Wykonawca robót deklaruje, że dołoży wszelkich starań, by hałas przy rozładunku był jak najmniejszy i przeprasza za niedogodności z nim związane - dodają.

Jednym z elementów nowej sieci kanalizacji deszczowej będzie właśnie zbiornik retencyjny przed domkami budniczymi i ratuszem. Jego pojemność wyniesie 624 metry sześcienne. Jego zadaniem, będzie gromadzenie i przetrzymanie nadmiaru wód opadowych. Podobny, nieco mniejszy zbiornik, powstanie przy Wadze Miejskiej. Ponadto zbudowane zostaną trzy mniejsze, które będą zbierać deszczówkę służącą do podlewania zieleni.

W ramach trwającej inwestycji przewiduje się rozdział istniejącej sieci kanalizacji ogólnospławnej w rejonie Starego Rynku na kanalizację sanitarną oraz kanalizację deszczową. Pozwoli to na odciążenie zlewni płyty Starego Rynku i zabezpieczenie przed zalewaniem oraz podtopieniami pobliskich kamienic podczas gwałtownych opadów. Zgromadzony i przetrzymany w zbiornikach nadmiar wody opadowej zostanie odprowadzony do istniejącej sieci kanalizacyjnej w ul. Wielkiej - dodają urzędnicy PIM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
46.79 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro