Reklama

Płacenie kartą za bilet w pojazdach komunikacji miejskiej później niż zakładano. Przez brak komponentów elektronicznych

fot. ZTM Poznań
fot. ZTM Poznań

Poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Już w kwietniu w autobusach zaczęły się pojawiać pierwsze urządzenia. Najpierw zamontowano instalację z mocowaniem, a następnie pojawią się terminale umożliwiające zakup biletów przy użyciu karty płatniczej. Uruchomienie systemu planowano na III kwartał bieżącego roku. Zakładano, że system zacznie działać pod koniec sierpnia. Tak się jednak nie stanie.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Zaburzenia na rynku dostaw komponentów elektronicznych, do których doszło w wyniku epidemii Covid-19, i które dodatkowo pogłębiły się w związku z wojną w Ukrainie, spowodowały tymczasową niedostępność procesorów stosowanych w terminalach EMV. Opóźnienia w dostawach procesorów są poważnym problemem dla wielu branż: m.in. motoryzacyjnej. Należy podkreślić, że terminale EMV nie mogą bez nich działać, a są kluczowym elementem wdrożenia Open Payment System - przyznaje Zarząd Transportu Miejskiego. - Opóźnienia w produkcji, a także narastające trudności w realizacji transportu w portach, na lotniskach i przy odprawach celnych, to okoliczności, których wykonawca systemu nie mógł ani przewidzieć, ani tym bardziej - im zapobiec. Dlatego termin montażu kluczowego komponentu i uruchomienia systemu został przesunięty na IV kwartał bieżącego roku - dodaje.

Montaż w pojazdach odbywa się zgodnie z harmonogramem. Gdy system zacznie działać, pasażerowie będą mogli na ekranie terminala wybrać bilet, który chcą kupić i przyłożyć do niego kartę płatniczą lub smartfon umożliwiający uiszczanie opłat zbliżeniowo. - Pasażerowie będą mieli do dyspozycji zakup jednorazowych biletów czasowych na: 15, 45 i 90 minut oraz krótkookresowy bilet 24-godzinny na strefę A lub strefy A+B+C+D.

Terminale mają pojawić się we wszystkich autobusach i tramwajach obsługujących linie ZTM. Co ciekawe, bilet nie będzie drukowany. Terminal nie będzie także wydawał potwierdzenia transakcji. Jak więc pokazać bilet w przypadku kontroli? - Jeśli transakcja będzie wykonana kartą zbliżeniową, to właśnie ta karta powinna zostać przyłożona do czytnika kontrolera. W przypadku płatności za bilet smartfonem z podpiętą kartą, wówczas do czytnika będzie trzeba zbliżyć telefon pamiętając, żeby mieć włączony NFC. Ważność biletu będzie można sprawdzić w terminalu zainstalowanym w autobusie lub tramwaju, podczas aktualnej podróży - podkreśla ZTM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
9.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro