Reklama
Reklama

Plaga oszustw w Poznaniu i powiecie. Tylko w czwartek wyłudzono prawie 200 tysięcy złotych od czterech kobiet

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Lukasz Radziejewski / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Lukasz Radziejewski / unsplash.com

Policjanci przyznają, że sytuacja jest dramatyczna.

Już nie od miesięcy, a od lat policja i media informują o oszustwach metodą na wnuczka czy po prostu na legendę. Oszuści podają się m.in. za policjantów rzekomo chcących ochronić nasze pieniądze, które mają być zagrożone w banku. Ale takich historyjek jest znacznie więcej. Prosimy i apelujemy, by uświadamiać seniorów, bo to oni najczęściej padają ofiarą oszustów. Niestety, ale wciąż dochodzi do takich przestępstw.

- Tylko w czwartek w Poznaniu doszło do kolejnych czterech oszustw, których ofiarami były osoby starsze. Przestępcy podszyli się pod pracowników banku oraz służby zdrowia, a pokrzywdzone straciły łącznie blisko 200 tysięcy złotych - wyjaśnia Marta Mróz z poznańskiej policji.

- Dwa pierwsze przestępstwa miały miejsce na terenie poznańskiego Grunwaldu oraz Północy. Modus operandi działania sprawców w dwóch przypadkach był podobny. Do starszej kobiet zadzwonił mężczyzna podający się za lekarza i poinformował seniorkę, że jej bliscy są w ciężkim stanie w szpitalu. Kontynuował w rozmowie, że znajdują się pod respiratorem, a żeby ich uratować potrzebne są pieniądze na zakup drogiego leku. Niczego nieświadoma 91-latka zawierzyła oszustom i przekazała kobiecie, która przyszła do jej domu, foliową reklamówkę w której było 100 tys. złotych - dodaje.

Do drugiego zdarzenia na poznańskiej Północy. 85-latka przekazała nieznajomej kobiecie 34 tysiące złotych. - Kolejne dwa zgłoszenia policjanci otrzymali od mieszkańców powiatu poznańskiego z gminy Kórnik oraz Mosina. Sprawcy podając się za pracowników banków poinformowali rozmówców, że pieniądze, które mają zgromadzone na rachunkach bankowych, są zagrożone. Oszuści zapewniali, że powinni je przekazać na konto rezerwowe - tymczasowe, gdzie będą bezpieczne do wyjaśnienia sprawy. Rozmówcy zostali nakłonieni do zainstalowania na swoich komputerach aplikacji do zdalnego kierowania pulpitem. W efekcie tego 34- i 55-latka straciły ponad 50 tys. złotych.

Raz jeszcze apelujemy o ostrzeganie bliskich przed oszustwami tego typu. Jak widać, oszuści wciąż działają i bez problemów wyłudzają pieniądze od kolejnych osób.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
12.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro