Lody pod lupą Sanepidu. Czy ich spożywanie jest bezpieczne?
Salmonella spp., Listeria monocytogenes, Enterobacteriaceae pod kątem tych bakterii przebadano już 180 próbek lodów w Wielkopolsce.
10 próbek lodów z automatu na bazie mleka było kwestionowanych ze względu na przekroczenia ogólnej liczby Enterobacteriaceae. Badania wykonały laboratoria WSSE w Poznaniu, PSSE w Koninie, PSSE w Lesznie i PSSE w Kaliszu - informuje Wiesława Kostuj rzecznik prasowy WSSE w Poznaniu.
Jak dodaje rzeczniczka, w tym sezonie letnim pobór próbek odbywa się w następującym asortymencie: lody na bazie mleka - wyrób tradycyjny/rzemieślniczy (165 próbek); lody z automatu na bazie mleka (30 próbek); lody bez składników mlecznych - w tym z automatów - (30 próbek); lody na bazie wody bez udziału mleka (40 próbek). Wszystkie pobrane próbki lodów kierowane są do badań mikrobiologicznych w Laboratorium Badania Żywności WSSE w Poznaniu oraz Laboratoriów Mikrobiologii PSSE w Koninie, Kaliszu i Lesznie.
W przypadku jakiegokolwiek przekroczenia norm mikrobiologicznych bądź obecności niepożądanych bakterii w produkcie gotowym przedsiębiorcy ponoszą opłaty za kontrole i za przeprowadzone badania. Za nieprzestrzeganie dobrych praktyk higienicznych i produkcyjnych w przygotowywaniu i sprzedaży lodów nakładane są mandaty karne, wydawane są decyzje lub zalecenia dotyczące poprawy warunków produkcji i powtórne badanie lodów - dodaje rzeczniczka.
Możliwe jest również wydanie decyzji o wstrzymaniu działalności lub unieruchomieniu zakładu do czasu usunięcia źródła zakażenia produktu (np. niewłaściwe procesy czyszczenia i dezynfekcji urządzeń do produkcji lodów). Przedsiębiorca dokonuje ponownej analizy produktu, aż do momentu, w którym środek spożywczy jest wolny od niepożądanej mikroflory bakteryjnej - kończy.
Najpopularniejsze komentarze