Reklama

Lody pod lupą Sanepidu. Czy ich spożywanie jest bezpieczne?

fot. StockSnap z Pixabay
fot. StockSnap z Pixabay

Salmonella spp., Listeria monocytogenes, Enterobacteriaceae pod kątem tych bakterii przebadano już 180 próbek lodów w Wielkopolsce.

10 próbek lodów z automatu na bazie mleka było kwestionowanych ze względu na przekroczenia ogólnej liczby Enterobacteriaceae. Badania wykonały laboratoria WSSE w Poznaniu, PSSE w Koninie, PSSE w Lesznie i PSSE w Kaliszu - informuje Wiesława Kostuj rzecznik prasowy WSSE w Poznaniu.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Jak dodaje rzeczniczka, w tym sezonie letnim pobór próbek odbywa się w następującym asortymencie: lody na bazie mleka - wyrób tradycyjny/rzemieślniczy (165 próbek); lody z automatu na bazie mleka (30 próbek); lody bez składników mlecznych - w tym z automatów - (30 próbek); lody na bazie wody bez udziału mleka (40 próbek). Wszystkie pobrane próbki lodów kierowane są do badań mikrobiologicznych w Laboratorium Badania Żywności WSSE w Poznaniu oraz Laboratoriów Mikrobiologii PSSE w Koninie, Kaliszu i Lesznie.

W przypadku jakiegokolwiek przekroczenia norm mikrobiologicznych bądź obecności niepożądanych bakterii w produkcie gotowym przedsiębiorcy ponoszą opłaty za kontrole i za przeprowadzone badania. Za nieprzestrzeganie dobrych praktyk higienicznych i produkcyjnych w przygotowywaniu i sprzedaży lodów nakładane są mandaty karne, wydawane są decyzje lub zalecenia dotyczące poprawy warunków produkcji i powtórne badanie lodów - dodaje rzeczniczka.

Możliwe jest również wydanie decyzji o wstrzymaniu działalności lub unieruchomieniu zakładu do czasu usunięcia źródła zakażenia produktu (np. niewłaściwe procesy czyszczenia i dezynfekcji urządzeń do produkcji lodów). Przedsiębiorca dokonuje ponownej analizy produktu, aż do momentu, w którym środek spożywczy jest wolny od niepożądanej mikroflory bakteryjnej - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
36.31 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro