Reklama
Reklama

Nowy wiadukt nad Lechicką gotowy, ale zamknięty. "Codzienne poranne korki przy wyjeździe z Naramowic są zagadkowym koszmarem"

fot. PIM
fot. PIM

O to, dlaczego tak jest, dopytują mieszkańcy.

Od pewnego czasu do naszej redakcji docierają pytania od mieszkańców zastanawiających się nad zasadnością zamknięcia dla ruchu kołowego nowego wiaduktu nad ulicą Lechicką. - Usiłuję wyjaśnić nurtującą mnie sprawę budowy Nowej Naramowickiej, a konkretnie wiaduktu nad ulicą Lechicką w Poznaniu. Mimo że wiadukt wydaje się ukończony i żadne prace nie są tam prowadzone od kilku miesięcy, nie zostaje uruchomiony ruch dla samochodów. Codzienne poranne korki przy wyjeździe z Naramowic są zagadkowym koszmarem - napisała do nas Czytelniczka Monika.

Zapytaliśmy w Poznańskich Inwestycjach Miejskich, dlaczego wciąż nie można korzystać z nowego wiaduktu. - Zasadnicze prace budowlane związane z wiaduktem drogowym nad ul. Lechicką już się zakończyły. Nie jest to jednak równoznaczne z możliwością udostępnienia go kierowcom - wyjaśnia Paulina Nowacka z Poznańskich Inwestycji Miejskich. - Tak skomplikowane obiekty inżynieryjne wymagają odpowiedniego czasu na pozyskanie wszelkich uzgodnień i pozwoleń. Przy nowych obiektach, budowanych od podstaw, ta procedura jest dłuższa niż w przypadku remontu czy przebudowy istniejącego wiaduktu. Służy ona odpowiedniemu sprawdzeniu konstrukcji, by mieć pewność, że będzie ona bezpieczna w użytkowaniu - dodaje.

Jak podkreśla PIM, nad ulicą Lechicką pojawiły się dwa osobne wiadukty, a to oznacza, że procedury muszą się odbyć dla każdego z nich. - Podobną procedurę przeszedł wiadukt tramwajowy - testy obciążeniowe odbyły się w styczniu tego roku, a uruchomienie trasy dla tramwajów z pasażerami na pokładzie nastąpiło pod koniec kwietnia. Ponadto trwają jeszcze przeglądy techniczne - zaznacza Nowicka.

- Prosimy o cierpliwość, gdy formalności dobiegną końca i nastąpi możliwość uruchomienia, to poinformujemy o terminie oddania wiaduktu do użytku. Wskazujemy także, że w dalszym ciągu na skrzyżowaniu ul. Lechicka i Murawa obowiązuje zoptymalizowany program sygnalizacji świetlnej, który uwzględnia dodatkowy czas dla kierowców wyjeżdżających z Naramowic, a wraz z wejściem letniego rozkładu jazdy Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił drugą linię obsługującą nową trasę, co stanowi realną alternatywę przy codziennych podróżach - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
24℃
13℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
23.23 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro