Reklama
Reklama

Jest drogo? W planach podwyżka dla posłów, senatorów i prezydenta

fot. PAP/Radek Pietruszka
fot. PAP/Radek Pietruszka

O planowanej podwyżce m.in. dla posłów poinformował Fakt.

W ubiegłym tygodniu okazało się, że w 2023 roku planowane jest zwiększenie kosztów utrzymania Kancelarii Sejmu. Tak wynika z projektu budżetu kancelarii. Od przyszłego roku zwaloryzowana ma zostać kwota bazowa, która stanowi podstawę naliczania pensji najważniejszych osób w naszym państwie. Dziś to 1789,42 zł, a od przyszłego roku ma to być 1928,99 zł, a więc o prawie 8 procent więcej.

Jak wylicza money.pl, jeśli podwyżki wejdą w życie, wynagrodzenie prezydenta Andrzeja Dudy od stycznia wzrosłoby o około 2000 złotych (dziś zarabia około 25 tysięcy zł). Premier Morawiecki, a także marszałkowie Witek i Grodzki dostaliby o około 1600 złotych więcej. Ministrowie wzbogaciliby się o około 1400 złotych miesięcznie, a posłowie i senatorowie o około 1000 złotych.

Poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański w rozmowie z Interią przyznał, że nie jest to podwyżka a waloryzacja. - Mamy do czynienia z kryzysem i ciężkimi czasami - powiedział. Innego zdania jest Paweł Bejda, poseł Koalicji Polskiej. Jego zdaniem planowane podwyżki to wstyd, hańba i żenada (tak powiedział w rozmowie z TVN24).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Ulewa i wichura w Wielkopolsce. Woda wdarła się do szpitala
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
7.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro