Reklama
Reklama

Stary Rynek: do Poznania dotarły wielkie rury z Turcji. We wtorek kolejny transport

fot. PIM
fot. PIM

Rury są częścią składową zbiornika retencyjnego przy Wadze Miejskiej.

Każdy fragment rury ma długość 3 metrów i taką samą średnicę. - Te duże elementy stworzą docelowo jeszcze większą konstrukcję pod ziemią. Transportowane rury zostaną ze sobą połączone i stworzą odcinek dwóch rurociągów o długości 30 metrów każdy. Zbiornik retencyjny jest częścią nowej sieci kanalizacji deszczowej, jego zadaniem będzie gromadzenie i przetrzymanie nadmiaru wód opadowych - mówi Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Zbiornik retencyjny powstanie przy Wadze Miejskiej. Znajdzie się na głębokości około 6 metrów. Ściany wykopu zabezpieczono palami żelbetowymi, które kończą się na głębokości 18 metrów. - Planowana pojemność zbiornika to 424 metry sześcienne. Będzie on wyposażony w cztery zejścia, które umożliwią prawidłową eksploatację i utrzymanie w należytym stanie technicznym. Powstaje on w głębokim wykopie w pobliżu budynku Wagi Miejskiej, w miejscu pozostałości po fundamentach tzw. Nowego Ratusza. Większość ruin została już przebadana przez archeologów, sprawdzą oni jeszcze nowo odkryte małych rozmiarów podziemne pomieszczenie, zlokalizowane pod posadzką piwnicy, którego ówczesne przeznaczenie nie jest jeszcze określone.

Nie będzie to jedyny zbiornik retencyjny pod Starym Rynkiem. Drugi pojawi się przy domkach budniczych. Zaplanowano także dwa zbiorniki zbierające deszczówkę do podlewania zieleni.

Ogromne rury, które w poniedziałek trafiły do Poznania, dotarły do naszego miasta z Turcji. - Wyprodukowane zostały w technologii ciągłego nawijania m.in. włókien szklanych przesyconych żywicą na rotującą matrycę. Wytrzymała konstrukcja przez lata będzie służyć mieszkańcom Poznania.

Kolejny transport rur zaplanowany jest na wtorek. Może się on wiązać z utrudnieniami w ruchu pieszym na płycie Starego Rynku oraz w ruchu kołowym w okolicy. - W trakcie dostawy i montażu elementów zbiornika może występować także hałas. W rozładunku pomoże odpowiedni dźwig.

Równocześnie Poznańskie Inwestycje Miejskie informują o utrudnieniach w ruchu we wtorek w rejonie Starego Rynku. - Wyłączone z ruchu zostanie skrzyżowanie ul. Wielkiej i Kramarskiej. Zamknięcie przejazdu przez skrzyżowanie jest konieczne z uwagi na prace związane z sieciami gazową oraz wodno-kanalizacyjną. Ruch pieszy zostanie zachowany. Po zmianie ruch prowadzony będzie Klasztorną w kierunku ul. Wodnej. Dla dostawców przewidziany jest tymczasowy dojazd od ul. Masztalarskiej.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
53.34 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro