Reklama

Poznański ksiądz popełnił samobójstwo. Audyt w parafii wykazał nieprawidłowości finansowe

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Kościół Polskokatolicki Św. Kazimierza Poznań YouTube
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Kościół Polskokatolicki Św. Kazimierza Poznań YouTube

Chodzi o parafię pw. św. Kazimierza na Śródce.

Jak opisuje Gazeta Wyborcza, 17 lipca doszło do tragedii. Ksiądz Mariusz, proboszcz parafii z poznańskiej Śródki, został znaleziony martwy w mieszkaniu. Policja przyznaje, że było to samobójstwo. Parafianie są w szoku, choć nie ukrywają, że duchowny miał problemy.

Parafia pod wezwaniem św. Kazimierza to parafia polskokatolicka. Od 5 lat jej proboszczem był ksiądz Mariusz. Duchowny od pewnego czasu zmagał się z problemem alkoholowym. Wierni mieli też wątpliwości związane z finansami parafii i wykształceniem duchownego. Przeprowadzono audyt, który wykazał nieprawidłowości rzędu 90 tysięcy złotych. Proboszcz miał m.in. wyremontować dach kościoła, ale tego nie zrobił. Okazało się także, że duchowny nie ukończył teologicznych studiów magisterskich.

W połowie lipca ksiądz obiecał, że uda się na leczenie. Trafił do szpitala psychiatrycznego, z którego wyszedł już po kilku godzinach. 16 lipca na plebanii przyznał, że idzie z posługą do chorej, ale kolejnego dnia odnaleziono go martwego.

Parafia nie ma jeszcze nowego proboszcza. Nie wiadomo też, jak zostanie rozwiązana kwestia problemów finansowych parafii.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.11 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro