Reklama

Tak wyglądał Plac Kolegiacki na przestrzeni lat

Przed II Wojną Światową | fot. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków / CYRYL
Przed II Wojną Światową | fot. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków / CYRYL

Cyfrowe Repozytorium Lokalne zaprezentowało najnowszą kolekcję zdjęć.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu i pochodzą z XIX i XX wieku, a także początku XXI wieku - konkretnie do roku 2017. Jak przypomina Danuta Książkiewicz-Bartkowiak z CYRYL-a, Plac Kolegiacki był w swojej historii cmentarzem, rynkiem, basenem i parkingiem. Teraz stał się miejskim placem, który wciąż wzbudza spore emocje wśród mieszkańców.

To tutaj stała kolegiata - ogromny kościół z wieloma ołtarzami i kaplicami. Liczne pożary i inne katastrofy sprawiły, że ostatecznie obiekt został doprowadzony do ruiny i rozebrany. - Na pustym placu urządzono targowisko i wówczas pojawiła się w topografii Poznania nazwa Nowy Rynek. Kilka dziesięcioleci na miejscu najważniejszego poznańskiego kościoła i starego cmentarza farnego trwała ta demitologizująca historia. Swój dalszy ciąg miała w czasie II wojny światowej, wtedy we wschodniej części placu Niemcy wykopali basen przeciwpożarowy. Po wojnie przypomniano sobie o dawnych funkcjach tego fragmentu Poznania i nadano mu nazwę pl. Kolegiackiego - dodaje.

Pamiętając plac sprzed kilku lat przed oczami mamy głównie parking i trawnik. Dziś plac wygląda inaczej - przeszedł przebudowę, której ostateczny kształt dzieli poznaniaków. Jednym się podoba, inni uważają, że to kolejny wybetonowany kawałek miasta.

Jak plac zmieniał się przez lata? Oto zdjęcia. Więcej można znaleźć TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro