Tak wyglądał Plac Kolegiacki na przestrzeni lat
Cyfrowe Repozytorium Lokalne zaprezentowało najnowszą kolekcję zdjęć.
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu i pochodzą z XIX i XX wieku, a także początku XXI wieku - konkretnie do roku 2017. Jak przypomina Danuta Książkiewicz-Bartkowiak z CYRYL-a, Plac Kolegiacki był w swojej historii cmentarzem, rynkiem, basenem i parkingiem. Teraz stał się miejskim placem, który wciąż wzbudza spore emocje wśród mieszkańców.
To tutaj stała kolegiata - ogromny kościół z wieloma ołtarzami i kaplicami. Liczne pożary i inne katastrofy sprawiły, że ostatecznie obiekt został doprowadzony do ruiny i rozebrany. - Na pustym placu urządzono targowisko i wówczas pojawiła się w topografii Poznania nazwa Nowy Rynek. Kilka dziesięcioleci na miejscu najważniejszego poznańskiego kościoła i starego cmentarza farnego trwała ta demitologizująca historia. Swój dalszy ciąg miała w czasie II wojny światowej, wtedy we wschodniej części placu Niemcy wykopali basen przeciwpożarowy. Po wojnie przypomniano sobie o dawnych funkcjach tego fragmentu Poznania i nadano mu nazwę pl. Kolegiackiego - dodaje.
Pamiętając plac sprzed kilku lat przed oczami mamy głównie parking i trawnik. Dziś plac wygląda inaczej - przeszedł przebudowę, której ostateczny kształt dzieli poznaniaków. Jednym się podoba, inni uważają, że to kolejny wybetonowany kawałek miasta.
Jak plac zmieniał się przez lata? Oto zdjęcia. Więcej można znaleźć TUTAJ.