Reklama
Reklama

Niebezpieczny żar z nieba. Poznaniacy mogą szukać ochłody nad wodą

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. POSiR
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. POSiR

Temperatura może dochodzić w niektórych miejscach nawet do 36 stopni Celsjusza.

Jak już informowaliśmy, w całej Wielkopolsce obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia. Oznacza to, że spodziewane są niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu oraz powodować duże straty materialne. Do takich zjawisk zalicza się też wysoką temperaturę. Tradycyjnie lekarze apelują byśmy nie lekceważyli upałów. IMGW wydał właśnie nowy komunikat meteorologiczny, obowiązujący między innymi w Wielkopolsce. Miejscami temperatura powietrza już przekroczyła 27 C, 28 C i prognozuje się, że w ciągu 2-3 godzin przekroczy ona 30 C. Temperatura maksymalna wyniesie dzisiaj od 34 C do 37 C - czytamy. Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany - dodaje IMGW.

Wakacje, lato i upalne dni to świetna okazja, by odpocząć i schłodzić się nad wodą. Poznaniacy i poznanianki mogą wybrać się nad jezioro lub na pływalnię.

Dużym zainteresowaniem jak co roku cieszy się Chwiałka. Kompleks przy ulicy Jana Spychalskiego jest czynny codziennie od godz. 9:00 do 19:00. Oprócz trzech basenów czeka na mieszkańców miasta rozległe trawiaste pole biwakowe, boiska do siatkówki plażowej i stół do tenisa stołowego.

W wakacje otwarta jest także letnia pływalnia w parku Kasprowicza. Tam oprócz kąpieli wodnych i słonecznych można również skorzystać z toru do street workoutu, boiska do siatkówki plażowej oraz miejsca do gry w bule. Obiekt czynny jest codziennie w godzinach 9:00-20:00.

Jeśli chodzi o kąpieliska, warto podkreślić, że cały czas nie wykąpiemy się w Jeziorze Maltańskim, gdzie do odwołania obowiązuje zakaz ze względu na zakwit sinic.
W gorące dni poznaniacy też chętnie wybierają Rusałkę, gdzie ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem codziennie od 10:00 do 18:00.

Dużą polarnością cieszy się też Jezioro Kierskie, gdzie wypoczywać można na Plaży Smoczej w Krzyżownikach - jest ona zlokalizowana na południowo-wschodnim brzegu jeziora. Z kolei w północnej części jeziora przy kąpielisku Kiekrz znajduje się piaszczysto-trawiasta Plaża Parkowa. Kolejną propozycją może być również wypoczynek nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Jeśli ktoś nie przepada za wypoczynkiem w plenerze, może schłodzić się na basenie krytym. W sobotę, 16 lipca po remoncie działalność wznowiła pływalnia Atlantis. Basen jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00-22:30 (ostatni wejście o 21:45), a w weekendy - 7:00-22:00 (ostatnie wejście o 21:15). Po 1 sierpnia ponownie zostanie otwarta Pływalnia Miejska Rataje, która obecnie jest nieczynna z powodu niezbędnych prac konserwacyjnych, a po 7 sierpnia swoją działalność po przerwie technologicznej wznowi też Pływalnia Miejska Winogrady.

Podczas wypoczynku nad wodą należy pamiętać o bezpieczeństwie. Jeśli jest to możliwe unikajmy godzin, w których to nasłonecznienie jest największe - czyli w godzinach pomiędzy 11:00 a 16:00 starajmy się przebywać w cieniu. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby w wieku podeszłym, osoby z chorobami sercowo- naczyniowymi, generalnie należy się nawadniać, co oczywiście też wiemy. Należy spożywać 2 a nawet 3 litry płynów na dobę - mówił w jednej z rozmów z Telewizją WTK w trakcie zeszłorocznych upałów lekarz medycyny ratunkowej Jacek Górny.

Lekarze zalecają też nakrycie głowy, okulary i kremy z filtrem oraz jasne, luźne ubrania wykonane z naturalnych tkanin. Lepiej też sięgać po lekkostrawne potrawy i ograniczyć alkohol, po którym nigdy nie należy wchodzić do wody.

Służby tradycyjnie uczulają też, by pod żadnym pozorem nie pozostawiać dzieci i zwierząt w nagrzanych samochodach. Temperatura w takim dniu może w nich dochodzić do 50-60 stopni Celsjusza.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna noc. Jest ostrzeżenie meteo!
11℃
4℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
16.16 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro