Reklama
Reklama

UAM nie chce wynająć sali na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim? Poseł PiS zapowiada kontrole na uczelni

Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Grójcu. | fot. Paweł Supernak/PAP
Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Grójcu. | fot. Paweł Supernak/PAP

Chodzi o aulę w Gnieźnie. Tam Kaczyński chciał spotkać się z mieszkańcami.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, politycy Prawa i Sprawiedliwości już od czerwca, w ramach kampanii przedwyborczej, jeżdżą na spotkania z potencjalnymi wyborcami. Jednak na spotkania z Jarosławem Kaczyńskim mogą przychodzić tylko osoby wcześniej zweryfikowane. Mają to być głównie działacze partii PiS oraz zwolennicy tej opcji politycznej.

W czwartek, 14 lipca Zbigniew Dolata, poseł PiS, pożalił się w publicznym Radiu Poznań, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza nie chce wynająć auli w należącym do uczelni Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie - informuje Gazeta Wyborcza. Poseł Dolata wspomniał również, że politycy opozycji mogli w murach uczelni organizować spotkania adresowane wprost do studentów, a lider partii rządzącej nie może nawet wynająć auli, żeby spotkać się z mieszkańcami. Poseł zapowiedział, że od teraz będzie szczegółowo śledził jakie wydarzenie będą się odbywały na uczelni.

Dolata zarzucił UAM, że opowiada się za opozycją i zapowiedział kontrolowanie uczelni pod kątem zapraszania polityków na spotkania ze studentami.

Na te zarzuty odpowiedziała Małgorzata Rybczyńska, reprezentująca UAM - Uniwersytet od wielu lat trzyma się zasady, że nie udostępnia komercyjnie swoich pomieszczeń na spotkania partii politycznych, i w tej kwestii nic ostatnio się nie zmieniło. Politycy różnych opcji goszczą i będą gościć w murach uczelni na wydarzeniach organizowanych przez samą uczelnię bądź poszczególne jej wydziały. To chyba zrozumiałe, że czym innym jest zaproszenie polityka do UAM na otwarte spotkanie ze społecznością akademicką, a czym innym spotkanie polityka w murach uniwersytetu ze swoimi wyborcami.

Gazeta Wyborcza przypomniała, że w 2019 roku w Auli UAM gościł Donald Tusk. Na to samo spotkanie zaproszeni byli również prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki, lecz z zaproszenia nie skorzystali.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro