Reklama
Reklama

Stary Rynek: udało się wejść do podziemnej stacji transformatorowej

fot. PIM
fot. PIM

Pomieszczenie zostało odsłonięte podczas badań prowadzonych przy okazji rewaloryzacji starorynkowej płyty.

W czasach, gdy tramwajem można było dojechać bezpośrednio na Stary Rynek, działała tam podziemna stacja transformatorowa. To imponujących rozmiarów żelbetowe pomieszczenie, które znajduje się w południowo-zachodniej części rynku - w okolicy Odwachu. We wtorek archeolodzy z Muzeum Archeologicznego, a także m.in. przedstawiciele MPK i ZTM weszli do środka tego pomieszczenia. Jego głębokość sięga pięciu metrów, we wnętrzu jednak niewiele się zachowało.

W początkowej fazie badań miejsce to przypominało zbiornik, było w połowie wypełnione wodą, którą wypompowano pod nadzorem archeologów. Umieszczono w środku także kamerę i okazało się, że wewnątrz widać było tylko fragmenty odciętych kabli. Prawdopodobnie mieściło dwa spore transformatory do zasilania tramwajów - informują urzędnicy PIM.

Ze sprawozdań magistratu wynika, że budowa pomieszczenia była finansowana z funduszy elektrowni miejskiej i zakończono ją w 1931 roku. Ta infrastruktura jest śladem po torowisku, która dawniej prowadziła na Stary Rynek. Była to pierwsza trasa tramwajowa w Poznaniu, prowadząca z dworca kolejowego - najpierw konna, później elektryczna. Ostatnie kursy odbyły się na niej w 1955 r.

Po zbadaniu i udokumentowaniu najprawdopodobniej pomieszczenie zostanie uszczelnione, a następnie ponownie zasypane. Badania archeologiczne prowadzone są w związku z trwającą rewaloryzacją płyty Starego Rynku. Inwestycja jest dobrą okazją do sprawdzenia, co kryje się w tym historycznym miejscu. Takie badania prowadzone są m.in. w miejscach przeznaczonych pod zbiorniki retencyjne, toaletę podziemną, separatory, śmietniki podziemne i trafostację - dodają urzędnicy PIM.

Do tej pory archeolodzy zajmowali się m.in. reliktami budynku Nowego Ratusza, który został rozebrany po wojnie. Znajdują też rzeczy wskazujące na życie codzienne dawnych mieszkańców Poznania: monety, narzędzia, ozdoby, fragmenty butów. Podczas badań archeologicznych odsłaniane są także liczne urządzenia wodno-kanalizacyjne, między innymi drewniane rury wodociągowe sprzed ok. 400 lat - dodają.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
8℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro