Reklama
Reklama

Nowy wydział do zwalczania przestępstw przeciwko środowisku powstał w Poznaniu. "Ścigamy przestępców z powietrza i potrafimy znaleźć pod ziemią"

fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

Nowy Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej funkcjonuje w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Poznaniu od 1 lipca. Zajmie się rozpracowywaniem i zwalczaniem przestępstw przeciwko środowisku.

W szczególności skupi się na analizowaniu, typowaniu, wykrywaniu i ściganiu przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku na terenie Wielkopolski, głównie w zakresie nielegalnego postępowania z odpadami czy ściekami.

Dzięki inicjatywie Ministra Środowiska oraz docenieniu wagi problemów środowiskowych przez Wojewodę Wielkopolskiego powołanie Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w WIOŚ w Poznaniu winno przyczynić się do jeszcze większej skuteczności działań WIOŚ w obszarze wykrywania i ścigania niegodziwości środowiskowych, stanowiących zagrożenie zarówno dla środowiska jak i społeczeństwa korzystającego z jego zasobów - informuje Nina Swarcewicz z biura prasowego WUW w Poznaniu.

Wydział ZPŚ rozpoczął pracę w obsadzie 6-osobowej, z Naczelnikiem posiadającym wieloletnie doświadczenie w obszarze kontroli podmiotów korzystających ze środowiska i wykrywania nieprawidłowości. Pracuje na 3 zmiany i mimo siedziby w Poznaniu obejmuje teren całej Wielkopolski, bowiem także poprzez Delegatury w Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile, w których priorytetem staje się ściganie przestępstw przeciwko środowisku, łatwiej będzie analizować i szybsze winno być docieranie na miejsce popełnienia przestępstw zagrażających środowisku w celu lepszego udokumentowania nieprawidłowości w miejscu zdarzenia - dodaje.

Praca Wydziału ZPŚ oraz poszczególnych Delegatur odbywa się w pełnej współpracy i współdziałaniu z innymi służbami m.in. Policją, Państwową Strażą Pożarną, Krajową Administracją Skarbową czy Inspekcją Transportu Drogowego. Dodatkowo inspektorzy WIOŚ w Poznaniu przeszli dodatkowe przeszkolenia doskonalące w zakresie technik operacyjnych dla lepszego ukształtowania codziennej współpracy z organami ścigania.

Wykorzystujemy drony, wykorzystujemy teraz georadary, więc ścigamy przestępców z powietrza i potrafimy znaleźć pod ziemią. Mamy fotopułapki i GPS. To wyposażenie, które staje się normą w ochronie środowiska, ale jest też niestety potrzebne, bo przedsiębiorcy, przestępcy gospodarujący odpadami stają się coraz bardziej sprytni - mówi cytowany przez Radio Poznań naczelnik nowego Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, Marcin Kaźmierski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro