Czy Poznań jest odporny na stres? Sprawdzą to naukowcy

archiwum | fot. Krzysztof Dera
archiwum | fot. Krzysztof Dera

Odpowiedzi na te pytania szukają naukowcy z poznańskich uniwersytetów. Każdy może im pomóc i wziąć udział w ankiecie.

W związku z tym, że ostatnie lata przynoszą dynamiczne i zaskakujące zmiany konieczne jest opracowanie i wprowadzenie w życie nowoczesnego modelu miasta odpornego na kryzysy i zagrożenia. Właśnie temu ma służyć projekt Narodowego Centrum Nauki "Miasto odporne na stres w warunkach pandemii (COVID-19)", realizowany przez Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, we współpracy z urzędem miasta.

Jak informują miejscy urzędnicy Grant NCN pt. "Miasto odporne na stres w warunkach pandemii (Covid-19)" realizują prof. dr hab. Lidia Mierzejewska (kierownik projektu) wraz z zespołem projektowym w składzie: prof. UAM dr hab. Magdalena Wdowicka, dr inż. arch. Kamila Sikorska-Podyma, dr inż. arch. Marta Szejnfeld, dr inż. arch. Bogusz Modrzewski i mgr Natalia Hoffmann-Pawlak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Joanna Śliwowska i dr n. med. Emilia Grzęda z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz dr Ewa Lechowska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Głównym celem projektu jest opracowanie modelu miasta odpornego na stres spowodowany epidemią - na podstawie doświadczeń wynikających z COVID-19 - mówi prof. Lidia Mierzejewska. Model ten opierać się będzie na zaproponowaniu konkretnych sposobów, w jakie miasto może pomóc mieszkańcom w obniżeniu poziomu stresu - dodaje.

Naukowcy skupiają uwagę na łagodzeniu niekorzystnych skutków pandemii i zmniejszeniu podatności systemu miasta na spowodowany nią stres - np. dzięki stworzeniu zdrowych i bezpiecznych warunków życia i obsługi mieszkańców. Biorą też pod uwagę dopasowanie struktury miejscowości do potrzeb i oczekiwań zamieszkujących ją osób, a przez to uzdrowienie i uodpornienie miasta na niekorzystne skutki tej i przyszłych pandemii.

W ramach grantu naukowcy zaplanowali konkretne badania. Jednym z nich jest ankieta, która ma określić subiektywny poziom stresu mieszkańców. Ankieta jest anonimowa, dobrowolna i kierowana wyłącznie do mieszkańców Poznania, Swarzędza i Puszczykowa. Można ją znaleźć tutaj.

Kolejną częścią projektu są badania fizjologiczne, które pozwolą określić obiektywny poziom stresu mieszkańców. Są one nieinwazyjne, dobrowolne, całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Polegają na pobraniu próbki śliny i oznaczeniu poziomu kortyzolu, tzw. hormonu stresu. Do tej części zakwalifikowanych zostanie tylko po 50 osób z każdego z trzech badanych miast. Uczestnicy zostaną wynagrodzeni - otrzymają 300 zł w formie bonów Sodexo - informują miejscy urzędnicy.

Naukowcy planują również przeprowadzenie ankiet oraz wywiadów pogłębionych z przedstawicielami władz miast. Dzięki temu będzie można zebrać szczegółowe informacje na temat tego, jak pandemia zmieniła poszczególne miejscowości i jak wpłynęła na zarządzanie nimi - dodają.

Wydaje się, że wyniki zaplanowanych badań będą miały nie tylko dużą użyteczność naukową, ale i praktyczną - podkreśla prof. Lidia Mierzejewska. Mogą pomóc władzom lepiej dopasować strukturę przestrzenną miejscowości do zmienionych pandemią COVID-19 potrzeb i wymogów mieszkańców oraz zwiększyć odporność miasta na potencjalne przyszłe epidemie lub pandemie - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro