Reklama
Reklama

8-latek sam błąkał się po plaży. Płakał, nie potrafił powiedzieć, gdzie mieszka

fot. KPP Złotów

Chłopca zauważyła ratowniczka WOPR.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek na Plaży Miejskiej przy jeziorze Zaleskim w Złotowie. Ratowniczka, która zauważyła błąkającego się samotnie chłopca wezwała policję. Dziecko początkowo bawiło się na plaży, lecz po chwili 8-latek zaczął szukać opiekunów. Pytany przez ratowniczkę, z kim przyszedł i gdzie są rodzice, nie odpowiadał. Był płaczliwy, nie chciał rozmawiać.

Przybyli na miejsce policjanci uspokoili 8-latka, który po chwili wyjaśnił, że przyjechał sam na plażę hulajnogą, gdyż myślał że jest tu jego starsza siostra. Chłopiec przekazał mundurowym jak się nazywa, lecz nie znał adresu zamieszkania. Ustalono jego adres zamieszkania i odwieziono przekazując pod opiekę matce. Kobieta nie wiedziała o zajściu, sądziła że syn bawi się na pobliskim placu zabaw gdzie pozwoliła mu się bawić - relacjonuje mł.asp. Damian Pachuc , oficer prasowy policji w Złotowie.

Ta sytuacja pokazuje, jak ważny jest właściwy nadzór nad dziećmi, szczególnie w okresie wakacyjnym - dodaje.

Funkcjonariusze apelują i przypominają:
1. Nie zostawiajmy dziecka nawet na chwilę bez opieki. Czy będzie to niemowlę w wózku, czy rozbrykany 8-latek, na placu zabaw, w centrum handlowym, osiedlowym sklepie, na łące, na plaży, podczas imprezy masowej.
2. Nauczmy swoje dziecko jego podstawowych danych personalnych takich jak imię i nazwisko oraz adres zamieszkania, a także imion i nazwisk rodziców, pamiętajmy jednak, że w sytuacji stresującej większość dzieci zapomina podstawowych informacji, dlatego zadbajmy o bransoletkę lub opaskę z danymi kontaktowymi rodziców, lub opiekunów. To bardzo przydatny gadżet nie tylko podczas urlopów i wyjazdów wakacyjnych.
3. Nigdy nie straszmy dziecka policjantem. To zjawisko nagminne i większość rodziców nie zdaje sobie sprawy z destrukcyjnego wpływu takich działań. Dziecko MUSI WIEDZIEĆ, że w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia życia lub bezpieczeństwa POLICJANT JEST JEGO PRZYJACIELEM. Jeśli będziemy straszyć swoje dziecko policjantem ("bądź grzeczny, bo inaczej Pan policjant Cię zabierze") - będzie czuło strach i lęk i nie zwróci się do Policji o pomoc!

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
21℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro