Reklama
Reklama

Biblioteki to już nie tylko wypożyczalnie książek - to swoiste centra kultury

Czytelnictwo w Polsce nie jest na oszałamiającym poziomie. Znacznie chętniej sięgamy po elektroniczne rozrywki, niż po tradycyjną papierową książkę. Dlatego biblioteki zmieniają się, by zachęcić mieszkańców - ułatwia im to wsparcie z Unii Europejskiej.

Specjalne atrakcje, wykraczające poza zwykłe wypożyczanie książek czekają w Lesznie i w Pniewach.

Gdzie rodzinnie spędzić czas w niedzielę?

W Lesznie od pierwszych kroków mieszkaniec nie ma do końca przekonania, że znajduje się w bibliotece. W głównym holu otaczają go różnego rodzaju wystawy, jest też miejsce do warsztatów. Po chwili widać regały wypełnione książkami, a to dopiero pierwszy poziom tego budynku, który w bibliotekę zmienił się z dawnej szkoły.

Na kilku kondygnacjach znajduje się czytelnia dla dorosłych, dla dzieci, dla młodzieży czy czytelnia naukowa. Oprócz tego, kameralna sala widowiskowa na 80 osób, sale warsztatowe i sporo przestrzeni wystawienniczej. Wszystko to w samym centrum Leszna - z tarasu dokładnie widać całą starówkę tego miasta. Dlatego to miejsce, krótko po otwarciu, zaczyna wypełniać się spragnionymi kultury mieszkańcami.

Wrzutki w Pniewach?

Podobnie jest w Pniewach, gdzie wcześniej biblioteka była mała i niezbyt przytulna. Teraz przeniesiono ją do budynku dawnej harcówki, który przez ostatnie lata tylko straszył mieszkańców. Dziś mogą oni tutaj zaczerpnąć kultury, ale również ją współtworzyć. Wszystko to w centrum Pniew, o krok od najważniejszych obiektów miasta.

Powstały tu nowe czytelnie dla dzieci i dla dorosłych, a także czytelnia letnia. Jest też sala widowiskowa na 200 osób, w której odbywają się różnego rodzaju koncerty, przedstawienia i spotkania z kulturą. Zupełnie nowe pomieszczenia wypełniają się chętnymi dziećmi czy dorosłymi by uczestniczyć w warsztatach, lekcjach bibliotecznych, wykładach, zajęciach kulinarnych, teatralnych, tanecznych czy muzycznych, a także grach plenerowych i planszowych. W budynku biblioteki funkcjonuje nie tylko kino, ale co zwłaszcza teraz ma znaczenie, kino plenerowe.

Na mieszkańców czeka jeszcze jedna nowinka - udogodnienie - wrzutki, czyli możliwość oddania wypożyczonych książek w dowolnym momencie, także poza godzinami pracy placówki.

Wnętrza tych niezwykłych bibliotek w Lesznie i Pniewach dofinansowanych z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 można zobaczyć w najnowszym odcinku magazynu "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 86).


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
21℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.67 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro