Reklama

Prawie 1,8 mln przejazdów rowerów w Poznaniu. Jest kolejny licznik

fot. ZDM
fot. ZDM

Pojawił się na ulicy Kórnickiej.

Jak podaje Zarząd Dróg Miejskich, tylko pierwszego dnia, 28 czerwca, licznik rowerowy zamontowany w rejonie mostu św. Rocha odnotował 1200 rowerzystów. To jeden z 34 urządzeń tego typu w mieście. - Umożliwiają one szczegółową analizę natężenia ruchu na najważniejszych drogach rowerowych w Poznaniu. Pozwala to zweryfikować założenia przyjęte przy rozbudowie sieci tras rowerowych, szczególnie tych zapisanych w Programie Rowerowym Miasta Poznania - wyjaśnia Krzysztof Olejniczak, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Każdy z liczników składa się z detektora, modułu łączności oraz baterii. Detektorem jest pętla indukcyjna w nawierzchni drogi rowerowej oraz czujnik wykrywający zaburzenia pola elektromagnetycznego. Zaburzenie pojawia się, gdy na pętlę wjeżdża rower. - Detektor jest zaprogramowany w taki sposób, aby "rozpoznawać" rowery i pomijać inne obiekty (jak np. hulajnogi) - podaje ZDM.

Tylko 6 liczników ma liczniki na pylonach, które doskonale widać. Reszta ukryta jest w nawierzchni dróg rowerowych. - W całym Poznaniu funkcjonują 34 liczniki, zainstalowane w 26 miejscach - w kilku przypadkach urządzenia zostały zamontowane po dwóch stronach ulicy, jak na przykład na ul. Hetmańskiej przy skrzyżowaniu z ul. Dolna Wilda, ul. Bukowskiej w rejonie ul. Przybyszewskiego, czy też wspomnianej wyżej ul. Kórnickiej (drugi z liczników znajduje się po południowej stronie ulicy, przy przyczółku mostu św. Rocha).

- Chociaż dane zbierane przez liczniki rowerowe mają charakter liczbowy, pozwalają również na jakościową analizę ruchu rowerowego. Pokazują między innymi jak rozkłada się natężenie ruchu jednośladów na przestrzeni dni i tygodni, jak zmienia się w zależności od pór roku, wydarzeń w kalendarzu (święta, długie weekendy, wakacje), a nawet pogody. Część z liczników rejestruje przejazdy dwukierunkowo, co pozwala określić w którą stronę poruszają się rowerzyści np. w szczycie porannym i popołudniowym. Zebrane w ten sposób informacje umożliwiają lepsze, bo oparte na "twardych" danych, podejmowanie decyzji w sprawie rozwoju transportu rowerowego w mieście.

Z piątkowych danych wynika, że w Poznaniu od początku roku zarejestrowano już 1,77 mln przejazdów rowerów. Największą popularnością w Poznaniu cieszą się Wartostrada, gdzie ruch w stosunku do ubiegłego roku wzrósł o prawie 10 procent po zachodniej stronie rzeki i o ponad 6 procent po wschodniej stronie. Kolejny jest Plac Wolności, gdzie odnotowano wzrost o 6,5 procent. - Znaczny wzrost natężenia ruchu rowerów odnotowano tam, gdzie powstały nowe odcinku dróg rowerowych - na ul. Grunwaldzkiej wyniósł on 17,6%, a na Dolnej Wildzie, gdzie powstał odcinek od ul. Piastowskiej do Czechosłowackiej), aż 30,5% - kończy ZDM.

Wszystkie dane z liczników można zobaczyć TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro