Reklama
Reklama

Antypomnik "Sorry" przypominający mur na granicy polsko-białoruskiej już w Poznaniu

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Za projektem stoi Joanna Rajkowska.

W środę wieczorem odbył się wernisaż i oficjalne otwarcie tymczasowej instalacji artystycznej "Sorry" Joanny Rajkowskiej. Antypomnik stanął przy poznańskim Bałtyku, w sąsiedztwie ronda Kaponiera. To betonowy mur pokryty na szczycie odłamkami szkła. Jest nawiązaniem do muru okalającego strzeżone tereny czy pojawiającego się na terenach przygranicznych. Dopiero z perspektywy lotu ptaka można dostrzec, że mur układa się w angielski napis "Sorry".

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

- Projekt Joanny Rajkowskiej jest odpowiedzią na ostatnie wydarzenia o skali jak państwowej, tak i światowej. Jest to reakcja na kryzys uchodźczy i gospodarczy, sytuację na granicy polsko-białoruskiej czy nadmierną eksploatację środowiska naturalnego. "SORRY" jest rodzajem lustra: Rajkowska chce wprowadzić widza w niekomfortową sytuację zażenowania, gdy twarzą w twarz staje z prawdą i nie bardzo wie, co z nią zrobić. Chce, abyśmy z naszym komfortem wreszcie poczuli się źle i zadali sobie niewygodne pytania, na które nie znamy odpowiedzi. Rajkowskiej nie chodzi ani o karanie winy, ani też tylko o wypowiedzenie prawdy. Artystka chce odwrócić rolę ofiary i sprawcy: nie (tylko) jesteśmy ofiarami wszelkich katastrof - jesteśmy przede wszystkim ich sprawcami - informują organizatorzy wydarzenia.

Betonowy mur jest tymczasową instalacją, którą można zobaczyć do września na placu pomiędzy Bałtykiem i Concordia Design.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
3℃
Poziom opadów:
7.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro