Nowy Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej rusza z zapisami na turnusy

Na poznańskich Jeżycach powstaje nowy ośrodek rehabilitacyjny Neuroport - dla osób dorosłych z chorobami neurologicznymi i ortopedycznymi oraz dla seniorów. Jest to jedyne tego typu miejsce w Wielkopolsce, gdzie podczas turnusów rehabilitacyjnych, oprócz klasycznej fizjoterapii, wykorzystuje się również urządzenia w zakresu robotyki. Ten rodzaj terapii określa się w literaturze medycznej jako rehabilitację robotyczną. Jest to nowa, dynamicznie rozwijająca się gałąź w dziedzinie fizjoterapii.

Klasyczna rehabilitacja wspierana przez tzw. roboty rehabilitacyjne oraz urządzenia z grupy Sensory-Based Therapy stwarza nowe możliwości szczególnie osobom z chorobami neurologicznymi, u których na skutek choroby funkcja kończyn dolnych lub górnych została w znacznym stopniu ograniczona. W przypadku schorzeń ortopedycznych rehabilitacja z zastosowaniem nowych technologii umożliwia wczesne uruchamianie pacjenta na etapie pionizacji i nauki chodu. Jak najszybsze rozpoczynanie rehabilitacji ma szczególne znaczenie w przypadku złamań kończyn, zabiegów operacyjnych lub urazów komunikacyjnych, gdzie ból i unieruchomienie wywołują niekorzystne zmiany w narządzie ruchu, wydłużając czas do osiągnięcia pełnej sprawności.

Robotyka wspiera klasyczną rehabilitację

Wszystko za sprawą odpowiednio dobranego sprzętu, który uzupełnia działanie klasycznej rehabilitacji. Jednym z takich urządzeń jest Lokomat Pro 6 - umożliwiający reedukację chodu nawet u tych osób, które z powodu choroby utraciły tę funkcję. Regularne treningi z wykorzystaniem tego urządzenia pozwalają zapobiegać wielu następstwom chorób neurologicznych ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Terapia szczególnie polecana jest osobom z zaburzeniami chodu po udarze mózgu, urazie czaszkowo-mózgowym, przy stwardnieniu rozsianym, czy w chorobie Parkinsona.

Innymi urządzeniami, wykorzystywanymi w Ośrodku Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej jest Armeo Spring i Bimeo przeznaczonych do rehabilitacji kończyn górnych oraz Manovo Spring i Rękawica Music Glove do rehabilitacji dłoni. W trakcie terapii pacjent ma możliwość obserwowania wykonywanego ruchu na monitorze w czasie rzeczywistym. Stały podgląd dostarcza precyzyjnych informacji o błędach, dzięki czemu można je na bieżąco korygować i wielokrotnie powtarzać ruch aż do osiągnięcia pożądanego wzorca. Sesje terapeutyczne są zaplanowane i realizowane w formie komputerowych gier zadaniowych o różnym stopniu trudności. Grafika oraz efekty dźwiękowe powodują, że niezbędna, duża ilość wymaganych powtórzeń wykonywana w takiej formie jest atrakcyjna i motywująca dla pacjenta.

Turnusy rehabilitacji neurologiczno-ortopedycznej

W Ośrodku Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej organizowane są dwa rodzaje turnusów. Pierwszy z nich dzieli się na trzy typy i skierowany jest dla osób, których sprawność ruchowa uległa pogorszeniu na skutek chorób:
Neurologicznych:
Udar mózgu
Stwardnienie rozsiane
Choroba Parkinsona
Uszkodzenie rdzenia kręgowego
Choroby nerwowo-mięśniowe
Ortopedycznych:
Endoproteza stawu biodrowego
Endoproteza stawu kolanowego
Złamania kończyn
Urazy komunikacyjne
Rehabilitacja poszpitalna ortopedyczna
Onkologicznych (z objawami neurologicznymi):
po radioterapii
po zabiegach operacyjnych

W ramach tego rodzaju turnusów wykonywane są zabiegi takie jak: kinezyterapia, neurorehabilitacja - metody PNF, Bobath czy fizykoterapia. Szczegóły zabiegów zawarte są w poszczególnych programach turnusów.

Ponadto warto nadmienić, że Ośrodek wyposażony jest w pionizatory oraz podnośniki do reedukacji chodu w tzw. dynamicznym odciążeniu, co znacznie ułatwia rehabilitację pacjentów leżących i jeżdżących na wózkach. Nowoczesne wyposażenie, wykwalifikowana kadra oraz opieka na wysokim poziomie stwarzają warunki, aby w maksymalnym stopniu wspierać i wykorzystywać potencjał pacjenta na drodze do sprawności.

Turnus rehabilitacji senioralnej

Drugi rodzaj turnusu oferuje wsparcie osobom starszym z ograniczeniami sprawności ogólnej wieku podeszłego. Jednak pobyt seniorów nie opiera się tu tylko i wyłącznie na rehabilitacji. Ośrodek wychodzi naprzeciw potrzebom zdrowotnym, ale również potrzebom takim jak szeroko rozumiane potrzeby społeczne, estetyczne i duchowe. Dzięki kompleksowemu podejściu, cały pobyt seniora może znacznie wpłynąć na jego samopoczucie i sprawność, co w konsekwencji prowadzi do poprawy jakości życia.

Program tego rodzaju turnusu obejmuje szereg aktywności:
Rehabilitacja ogólnorozwojowa
Kinezyterapia
Terapia zajęciowa
Warsztaty pasji i twórczości
Zajęcia z muzykoterapii, arteterapii, estetoterapii, biblioterapii i inne formy zajęć twórczych

Wszystko odbywa się w funkcjonalnym i nowoczesnym budynku dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Seniorzy mają do dyspozycji jasne i przytulne pokoje dwuosobowe, ogród oraz wiele innych przestrzeni do spędzania wolnego czasu i odpoczynku. Dodatkowym atutem jest sama lokalizacja Ośrodka. Nieopodal znajduje się Jezioro Kierskie, w okolicach którego występuje unikatowy mikroklimat.

Obecnie trwają zapisy na turnusy rehabilitacyjne oraz pobyty dla seniorów. Więcej informacji o programach zajęć oraz kontakt do rezerwacji miejsc można znaleźć pod adresem: https://neuroport.pl/

Kontakt:
NEUROPORT Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej
ul. Bojerowa 28, 60-480 Poznań
+48 500 490 590
[email protected]

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
26.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro