Perspektywy 2022: UAM wciąż trzecim uniwersytetem w Polsce
Opublikowano nowy Ranking Szkół Wyższych Perspektyw.
Wśród uczelni akademickich pierwsze miejsce w rankingu zajął Uniwersytet Warszawski, który wyprzedził Uniwersytet Jagielloński i Politechnikę Warszawską. Czwartą lokatę, podobnie, jak przed rokiem, zajął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Tym samym wciąż jest też trzecim uniwersytetem w kraju.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu należy do największych i najlepszych uczelni w kraju - komentuje rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska. Jesteśmy uniwersytetem europejskim i badawczym. Naszą mocną stroną zawsze była znakomita kadra naukowa, co potwierdzają wysokie oceny dla sześciu kierunków. Od kilkunastu lat znajdujemy się wśród trzech najlepszych uniwersytetów w kraju. Ten wynik z jednej strony nas cieszy, z drugiej daje impuls do dalszych starań. Pamiętajmy jednak, że trudno nam jako uniwersytetowi klasycznemu, konkurować z uczelniami technicznymi. Na UAM mamy bogatą ofertę kierunków i specjalności, która jest stale poszerzana o ofertę studiów w języku angielskim. Chcemy przyciągać najlepszych, którym już od I roku proponujemy udział w unikatowym w skali kraju systemie grantów dla studentów. Wiem, że warto studiować na UAM. Oczywiście gratuluję zarówno tym, którzy nas wyprzedzili, jak i wszystkim uczelniom, które odniosły sukces w tegorocznym Rankingu - dodaje.
Na 16. pozycji uplasował się Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, który awansował z 17. miejsca. Na 23. miejscu znalazła się Politechnika Poznańska (na 7 pozycji wśród uczelni technicznych) - to spadek o 4 pozycje w stosunku do poprzedniego rankingu. Podobnie, jak w ubiegłym roku Uniwersytet Ekonomiczny uplasował się na 26 miejscu( jest trzecią uczelnią ekonomiczną w Polsce) a Uniwersytet Przyrodniczy na 28 ( jest drugą uczelnią przyrodniczą w Polsce).
Wśród uczelni niepublicznych numerem jeden jest niezmiennie od lat Akademia Leona Koźmińskiego przed Uniwersytetem SWPS - obie w Warszawie. Na trzecim miejscu, również podobnie jak w roku ubiegłym znalazła się Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej. W Poznaniu najwyższe miejsce w rankingu, szesnaste, zajęła Wyższa Szkoła Bankowa. Przed rokiem była 10. Na 28. pozycji znalazła się poznańska Wyższa Szkoła Logistyki, która w ubiegłym rankingu plasowała się na miejscu 21. Z kolei Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii awansowała z 40 na 38 miejsce.
Najpopularniejsze komentarze