Reklama

Ławki w poznańskich parkach brudne. Najczęściej przez ptaki i "koczujących ludzi"

fot. Andrzej Rataj
fot. Andrzej Rataj

Z interpelacją w tej sprawie zwrócił się do prezydenta Poznania radny Andrzej Rataj.

Zdaniem radnego w poznańskich parkach występuje problem z czystością ławek. - Zabrudzenia ławek są wywołane przez warunki atmosferyczne, a także spowodowane przez ludzi lub zwierzęta, pozostawiających w szczególności nieczystości, odpady, plamy - pisze. - Dlatego istotne jest, aby ławki te były utrzymywane w czystości, zwłaszcza w okresie letnim, gdy nie dochodzi do naturalnego mycia ławek przez opady deszczu, a zabrudzenia pozostają na dłuższy czas - dodaje. Radny poprosił prezydenta o wskazanie, w których parkach problem jest najpoważniejszy, a także jakie rozwiązania są stosowane w zakresie utrzymania czystości ławek.

Na interpelację odpowiedział zastępca prezydenta Poznania Bartosz Guss. - Najczęstszym powodem zanieczyszczenia ławek w parkach miejskich jest ptactwo oraz koczujący w parkach ludzie. Problem ten, jeśli chodzi o zabrudzenia spowodowane przez ludzi, dotyczy głównie parków: im. Adama Mickiewicza, im. Karola Kurpińskiego, Sołackiego i Maltańskiego oraz skwerów: Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i Bogdana Jańskiego. Z kolei bytujące ptactwo powoduje nieczystości m.in. w parkach: im. Karola Marcinkowskiego, im. Ofiar Katynia i Sybiru, im. Jana Kasprowicza i Sołackim oraz na skwerach: Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i Bogdana Jańskiego.

Guss wyjaśnia, że ławki w parkach i na zieleńcach są myte średnio raz w tygodniu. - Odbywa się także częstsze mycie w zależności od zaistniałych potrzeb. Dodatkowo, miejsca zajmowane przez koczujących ludzi zgłaszane są do Straży Miejskiej, a ławki narażone na bardzo duże zanieczyszczenie przez ptactwo przestawiane są w miarę możliwości w inne części obiektu - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
6℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
12.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro