Reklama

Barokowe freski na suficie sali sesyjnej Urzędu Miasta odsłonięte!

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Umowę opiewającą na prawie 2 mln złotych na wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich podpisano w listopadzie ubiegłego roku.

Freski odkryto w 2018 roku. Okazało się, że pokrywają prawie cały sufit sali sesyjnej. Odsłonięto wówczas około 20 procent dekoracji i poddano je podstawowej konserwacji. Wykonawca wybrany w listopadzie miał odsłonić freski i je zakonserwować oraz zrekonstruować sztukaterię.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Jak podaje Biuletyn Miejski, całe sklepienie zostało już odkryte. Trwa wypełnianie ostatnich ubytków, a następnie przyjdzie czas na restaurację fresków. - Sceny przedstawione na sklepieniu otoczone są wizerunkami 12 świętych jezuickich, umieszonych w tzw. lunetach - to m.in. Stanisław Kostka, Andrzej Bobola, Jan De Goto, Jakub Kisai, Franciszek Borgiasz, Alojzy Gonzaga czy Ignacy Loyola. Na spływach sklepienia namalowano jeszcze 11 medalionów z podobiznami kardynałów. Niespodzianką, na którą natrafili konserwatorzy, był duży ubytek, sugerujący, że pomieszczenie mogło być kiedyś podzielone na dwie części - wyjaśnia Biuletyn.

Już wcześniej informowaliśmy, że zdobienia powstały w latach 30. XVIII wieku. Wówczas ukończono budowę kolegium jezuickiego. Kiedyś pomieszczenie było refektarzem - klasztorną jadalnią. - Prawdopodobnie malowidła zamalowano niedługo po likwidacji zakonu w 1773 roku. Wtedy też budynek przeznaczono na cele świeckie - zaznaczała wówczas Miejska Konserwator Zabytków.

Prace związane z freskami mają trwać maksymalnie 18 miesięcy. Rozpoczęły się w styczniu, a więc potrwają jeszcze mniej więcej rok. Dziś sesje Rady Miasta odbywają się w innych pomieszczeniach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
42.46 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro