Reklama
Reklama

Barokowe freski na suficie sali sesyjnej Urzędu Miasta odsłonięte!

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Umowę opiewającą na prawie 2 mln złotych na wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich podpisano w listopadzie ubiegłego roku.

Freski odkryto w 2018 roku. Okazało się, że pokrywają prawie cały sufit sali sesyjnej. Odsłonięto wówczas około 20 procent dekoracji i poddano je podstawowej konserwacji. Wykonawca wybrany w listopadzie miał odsłonić freski i je zakonserwować oraz zrekonstruować sztukaterię.

Jak podaje Biuletyn Miejski, całe sklepienie zostało już odkryte. Trwa wypełnianie ostatnich ubytków, a następnie przyjdzie czas na restaurację fresków. - Sceny przedstawione na sklepieniu otoczone są wizerunkami 12 świętych jezuickich, umieszonych w tzw. lunetach - to m.in. Stanisław Kostka, Andrzej Bobola, Jan De Goto, Jakub Kisai, Franciszek Borgiasz, Alojzy Gonzaga czy Ignacy Loyola. Na spływach sklepienia namalowano jeszcze 11 medalionów z podobiznami kardynałów. Niespodzianką, na którą natrafili konserwatorzy, był duży ubytek, sugerujący, że pomieszczenie mogło być kiedyś podzielone na dwie części - wyjaśnia Biuletyn.

Już wcześniej informowaliśmy, że zdobienia powstały w latach 30. XVIII wieku. Wówczas ukończono budowę kolegium jezuickiego. Kiedyś pomieszczenie było refektarzem - klasztorną jadalnią. - Prawdopodobnie malowidła zamalowano niedługo po likwidacji zakonu w 1773 roku. Wtedy też budynek przeznaczono na cele świeckie - zaznaczała wówczas Miejska Konserwator Zabytków.

Prace związane z freskami mają trwać maksymalnie 18 miesięcy. Rozpoczęły się w styczniu, a więc potrwają jeszcze mniej więcej rok. Dziś sesje Rady Miasta odbywają się w innych pomieszczeniach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
4.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro