Reklama

Kolejna osoba oszukana podczas sprzedaży przez Vinted. Chciała sprzedać spodnie. Wyłudzili podstępnie login i hasło do konta bankowego

Zdjęcie ilustracyjne. | fot. Pexels / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne. | fot. Pexels / pixabay.com

Zgłoszenie trafiło wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Turku (woj. wielkopolskie).

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Turku pokrzywdzona po pobraniu aplikacji Vinted i wystawieniu ofert sprzedaży różnych ubrań 5 czerwca otrzymała wiadomość o zakupie spodni. Za pośrednictwem prywatnej wiadomości otrzymała informację, że użytkownik dokonał zakupu przedmiotu i prosi o zatwierdzenie zamówienia w wiadomości otrzymanej na prywatny adres mailowy z adresu [email protected].

Po kliknięciu w napis "potwierdź zamówienie" kobieta otrzymała kolejny komunikat dotyczący wyboru ikony banku, w którym posiada konto. Na stronie łudząco przypominającej stronę banku wpisała swój login, hasło do bankowości internetowej oraz kod weryfikacyjne, który otrzymała w wiadomości SMS. Po wykonaniu wszystkich czynności zgodnie z wytycznymi aplikacji Vinted kobieta wylogowała się. Dopiero w środę logując się na swoje konto bankowe zauważyła, że w dniu 5 czerwca 2022 roku z jej konta, bez jej wiedzy, doszło do przelewu środków w wysokości 2590 złotych - podaje KPP w Turku.

Okazuje się, że nie tylko kupujący może paść ofiarą oszustów, dotyczy to również sprzedających. Policja ostrzega, aby nie klikać w podejrzane linki i żeby czytać uważnie SMS-y autoryzowane. Jeśli ktoś wyłudził od nas login i hasło do strony bankowej, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z bankiem w celu zablokowania dostępu do konta, a najlepiej zmienić również dane do logowania.

O serwisie Vinted pisaliśmy już niejednokrotnie. W ostatnim czasie informowaliśmy tutaj, że UOKiK nałożył na Vinted karę w wysokości 5 milionów złotych. Do Urzędu Ochrony konsumenta trafiły wówczas skargi dotyczące blokowania pieniędzy ze sprzedaży. Konsument w celu weryfikacji tożsamości miał przekazać zdjęcie dowodu osobistego i wyciągu bankowego. UOKiK podkreślił, że w regulaminie Vinted nie było wzmianki o możliwości blokowania zarobionych ze sprzedaży środków.

Policja apeluje o rozwagę podczas dokonywania transakcji drogą internetową. Nie należy przesyłać swojego dowodu osobistego ani również klikać w podejrzane linki, które przekierowują do fałszywej strony bankowej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro