Reklama
Reklama

Co z kontrowersyjną budową akademika nad Maltą? Sprawa ma zostać ponownie rozpatrzona

fot. Enklawa Malta
fot. Enklawa Malta

W styczniu ubiegłego roku informowaliśmy, że pojawiło się światełko w tunelu jeśli chodzi o zaniedbany teren dawnej Wyższej Szkoły Sztuk Stosowanych przy ulicy Krańcowej w sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego. Spółka Enklawa Malta uzyskała pozwolenie na budowę, zgodnie z którym miała przekształcić ruinę w nowy obiekt "zamieszkania zbiorowego". Jak nam oznajmiono, powstać ma tu akademik, w którym będzie można wykupić poszczególne lokale.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

Prace ruszyły i po kilku miesiącach zostały wstrzymane. Mieszkańcy okolicy interweniowali bowiem w tej sprawie u wojewody. Zaskarżyli decyzję o pozwoleniu na budowę wydaną przez prezydenta Poznania. Podkreślali, że inwestycja jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Obawiają się, że zamiast akademika pojawi się tu blok z mikroapartamentami.

Wojewoda postępowanie umorzył z powodu braków formalnych, ale sprawy w swoje ręce wziął Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Wstrzymał roboty wskazując, że ruiny rozebrano, a zgodnie z pozwoleniem miały one zostać przekształcone w nowy obiekt. Na nowy obiekt inwestor nie ma zgody i jej nie uzyska - w tej okolicy nie można już budować. Spółka złożyła zażalenie na decyzję PINB.

Do sprawy wraca Gazeta Wyborcza. Sprawę przeanalizował Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, który przyznał rację PINB. Tym samym sprawa trafiła do wojewody, który miał zbadać legalność udzielonego pozwolenia. W połowie marca wojewoda odmówił stwierdzenia nieważności decyzji prezydenta Poznania w tej sprawie. WINB musiał więc uchylić postanowienie powiatowego inspektora i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Co teraz? PINB musi skontrolować inwestycję, a po kontroli inwestor będzie musiał wykonać projekt budowlany zamienny uwzględniający wykonane prace, w tym rozbiórkę budynku. Sprawa nie jest prosta, bo PINB podkreśla, że kluczowy jest tu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. A zgodnie z mpzp w tej okolicy nie można budować nowych obiektów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
16.14 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro