Reklama
Reklama

Jak dbać o meble ogrodowe? 5 wskazówek

Sezon ogrodowy trwa w najlepsze, a co za tym idzie - meble ogrodowe znowu są w codziennym użyciu. To często dość spory wydatek, dlatego dobrze byłoby postarać się o to, aby pozostały z nami nie tylko na jeden sezon. Zastanawiasz się, jak dbać o meble ogrodowe, aby możliwie najdłużej pozostały w nienagannym stanie? Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą cię zainteresować.

Na co warto zwrócić uwagę kupując meble ogrodowe?

Kupując meble ogrodowe, powinieneś przede wszystkim mieć na uwadze, że będą one narażone na szkodliwe dla nich działanie czynników atmosferycznych. Kluczowe znaczenie będzie tutaj mieć zarówno stopień ekspozycji na słońce, jak i narażenie na wilgoć i deszcz. Dlatego zanim przystąpisz do zakupu mebli ogrodowych, zastanów się, na co (i w jakim stopniu) meble będą narażone. Im lepiej dopasujesz materiał, z którego wykonane są meble ogrodowe, do warunków panujących w miejscu, w którym planujesz je ustawić, tym dłużej będziesz się nimi cieszyć.

Taras umiarkowanie nasłoneczniony i/lub zadaszony? W takiej sytuacji materiałem mebli nie musisz się aż tak przejmować. Jeśli jednak taras lub patio są pozbawione zadaszenia, a w dodatku narażone są na silną ekspozycję na słońce, może się okazać, że meble ogrodowe z drewna lub wikliny nie będą najlepszym rozwiązaniem - znacznie bezpieczniej będzie zakupić meble ogrodowe z technorattanu lub tworzyw sztucznych.

Jak odpowiednio zadbać o drewniane meble ogrodowe?

Nawet jeśli twój taras jest mocno narażony na działanie czynników atmosferycznych, możesz zdecydować się na zakup drewnianych mebli ogrodowych, pod pewnym jednak warunkiem - musisz się liczyć z tym, że konieczna będzie ich systematyczna pielęgnacja. W przeciwnym wypadku nie nacieszysz się nimi zbyt długo. Jak dbać o drewniane meble ogrodowe? To w dużej mierze będzie zależeć od rodzaju wykończenia drewna. Jeśli jest to surowe drewno w naturalnym wykończeniu, możesz je zabejcować lub olejować - olej nie tylko zabezpieczy drewno przed wilgocią i słońcem, ale i uelastyczni je, dzięki czemu ryzyko popękania mebli będzie znacznie mniejsze.

Jeśli natomiast wybrane przez ciebie meble ogrodowe wykonane są z drewna w lakierowanym wykończeniu, powinieneś liczyć się z tym, że co 2-3 lata będziesz musiał usunąć z nich warstwę starego lakieru, a następnie nałożyć świeży lakier. Ten zabieg nie tylko je odświeży, ale i zabezpieczy przed zabrudzeniami oraz blaknięciem pod wpływem działania promieni słonecznych. W tym celu warto również sięgnąć po odpowiednie impregnaty do drewna. Miej jednak na uwadze, że użycie impregnatu nie zastąpi olejowania i lakierowania - sam impregnat nie zabezpieczy mebli przed ścieraniem, a jedynie przed wilgocią i słońcem.

Jak dbać o meble ogrodowe z rattanu i wikliny?

Meble ogrodowe wyplatane z naturalnych włókien nie przepadają za nadmiarem wilgoci. Dlatego powinieneś pamiętać, aby (w miarę możliwości) zabezpieczać je przed deszczem, jak również zachować ostrożność w trakcie ich czyszczenia. Jeśli przecierasz je na mokro, pamiętaj, aby starannie usunąć ze ściereczki nadmiar wody - powinna być lekko wilgotna, a nie ociekać wodą. Do czyszczenia rattanowych mebli ogrodowych nie używaj twardych szczotek ani szorstkich myjek - znacznie lepiej sprawdzi się miękka szmatka (np. z mikrofibry, bawełny lub flaneli). W przeciwnym wypadku doprowadzisz do uszkodzenia powierzchni mebli i powstania niezbyt estetycznych zarysowań.

Miej również na uwadze, że rattan jest dość podatny na szkodliwe działanie promieni słonecznych - w wyniku nadmiernej, intensywnej ekspozycji na słońce blaknie i szarzeje. Aby zminimalizować ryzyko blaknięcia, możesz sięgnąć po domową metodę - roztwór wody z sokiem z cytryny i wody utlenionej. Warto z niej skorzystać również dlatego, że skutecznie usuwa zabrudzenia z naturalnych włókien, a także lekko nabłyszcza ich powierzchnię.

Jak przechowywać meble ogrodowe?

Zastanawiasz się, czy meble ogrodowe można pozostawić na tarasie lub balkonie na zimę? Jeśli są one wykonane z drewna, rattanu, wikliny lub bambusa, takie rozwiązanie byłoby mocno niewskazane. Te materiały niezbyt dobrze znoszą charakterystyczne dla sezonu zimowego niskie temperatury i wilgoć, dlatego znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie umieścić je na czas zimy wewnątrz. Dodatkowo postaraj się, aby było to pomieszczenie względnie suche - wilgotna piwnica to pomysł równie kiepski co pozostawienie mebli na zewnątrz.

Nieco inaczej przedstawia się kwestia przechowywania mebli ogrodowych z technorattanu. Ten materiał rzeczywiście może pochwalić się zarówno wysoką odpornością na zmienne, nawet skrajne temperatury, jak i wysoką wytrzymałością na wilgoć. Z tego też powodu niektóre osoby decydują się trzymać meble technorattanowe na zewnątrz przez cały rok. Owszem, przetrwają, musisz jednak liczyć się z tym, że decydując się na takie rozwiązanie, mimo wszystko nieco skrócisz ich żywotność. Dlatego jeśli już zdecydujesz się na pozostawienie ich na tarasie, zabezpiecz je przynajmniej pokrowcami lub owijając je szczelnie folią stretchową.

Jak przygotować meble ogrodowe do kolejnego sezonu?

Przygotowania do kolejnego sezonu tak właściwie warto byłoby zacząć już z końcem sezonu poprzedniego. W tym celu dobrze byłoby gruntowanie wyczyścić meble ogrodowe. Po co, skoro i tak zapewne zdążą się mocno zakurzyć do kolejnej wiosny? Po to, aby znajdujące się na nich zabrudzenia na przestrzeni kilku miesięcy nie miały okazji wniknąć w głąb mebli - lepiej wyczyścić je na świeżo niż później tracić czas na usuwanie plam, które zdążyły już w najlepsze wgryźć się w mebel.

Na początku kolejnego sezonu usuń z mebli kurz. Jeśli są to meble ogrodowe z rattanu lub wikliny, w tym celu warto skorzystać z odkurzacza, najlepiej takiego z długą i wąską ssawką - z jej pomocą znacznie łatwiej usuniesz kurz z charakterystycznych dla rattanowego splotu szczelin i trudniej dostępnych zakamarków. Następnie kolej na mycie. Niezależnie od materiału, z którego wykonane są twoje meble ogrodowe, użycie silnych środków czyszczących nie jest konieczne, zwłaszcza jeśli pod koniec poprzedniego sezonu usunąłeś z mebli zabrudzenia. Najczęściej w zupełności wystarczy woda lub jej roztwór z mydłem lub delikatnym płynem do naczyń. Jeśli zastosujesz się do wszystkich powyższych wskazówek, możesz być spokojny o swoje meble ogrodowe - na pewno pozostaną z tobą na długie lata.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
31.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro