Reklama
Reklama

Jest jeszcze szansa na wymianę ogrzewania z dopłatą. W najbliższych latach posiadaczom kopciuchów będą grozić kary nawet do 5 tys. zł

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Wnioski można składać do końca lipca.

Jak już informowaliśmy od 2024 r. posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania będzie grozić kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Ograniczenia i zakazy dotyczące używania w Poznaniu instalacji, w których następuje spalanie paliw, wprowadziła tzw. uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z grudnia 2017 r. Osoby, które posiadają stary piec centralnego ogrzewania, mają czas na jego likwidację do końca 2023 r., a korzystający z pieców kaflowych - do końca 2025 r. Miasto wspiera finansowo mieszkańców w tym przedsięwzięciu - przypominają miejscy urzędnicy.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Do tej pory przygotowano 344 umowy na kwotę blisko 5 mln zł - 34 inwestycje zostały już zakończone i rozliczone. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od wybranego przez mieszkańca nowego sposobu ogrzewania. Czasu na likwidację systemów opartych na węglu lub drewnie jest już coraz mniej, dlatego warto pomyśleć o tym już teraz - dodają.

Poznaniacy mogą starać się o dofinansowanie: do 12 tys. zł - w przypadku zmiany na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe lub elektryczne; do 15 tys. zł - przy wymianie pieca na pompę ciepła (typu powietrze-woda lub gruntową) oraz do 20 tys. zł - w przypadku pompy ciepła połączonej z instalacją fotowoltaiczną lub też połączenia ogrzewania elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną.

Wnioski o dofinansowanie można składać do 31 lipca za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub w formie papierowej - w siedzibie, lub listownie na adres Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska przy ul. Gronowej 22a, 61-655 Poznań.

Wszystkie szczegóły można znaleźć tutaj. Informacji udzielają także pracownicy infolinii Poznań Kontakt: pod numerem telefonu: 61 646 33 44 oraz Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska: 61 878 40 61, 61 878 40 68, 61 878 50 71, 61 878 40 62. Można też przesyłać pytania pisząc na adres mailowy: [email protected]. Wniosek można również wypełnić wspólnie z pracownikami w siedzibie WKiOŚ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
53.34 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro