Stawiamy na ludzi!
Szpital Podolany to jedna z dynamiczniej rozwijających się placówek ochrony zdrowia w rejonie Wielkopolski. Pomimo praktycznie dwóch lat funkcjonowania w sytuacji pandemii SarsCov2 otwarta została Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej, rozszerzono działalność o kolejne sektory operacyjne oraz na ukończeniu znajduje się nowe skrzydło szpitala. O sytuację szpitala i plany rozwojowe zapytaliśmy jej prezesa - Szymona Jankowskiego.
I. Ostatnie dwa lata były dla medycyny niezwykle ciężkie. Pandemia koronawirusa praktycznie uniemożliwiała normalne funkcjonowanie medycyny. Jak Szpital Podolany, którym pan kieruje, przeszedł przez ten okres?
-Nie ma co ukrywać, że był to okres naszpikowany trudnymi zadaniami i wyzwaniami, które dotychczas nas nie spotykały. Brak możliwości kontaktu bezpośredniego pomiędzy pacjentem a lekarzem sprawił, że bardzo skomplikowały się podstawowe wizyty i działalność medyczna. Przez cały okres pandemii przyświecała mi jednak zasada, że należy stawiać na odpowiednich ludzi i miałem niesamowite szczęście do tego, że cały zespół począwszy od rejestracji, na kadrze medycznej kończąc, sprawdził się na przysłowiową piątkę. Mimo zagrożenia, które niewątpliwie cały czas pojawiało się z tyłu głowy frekwencja w pracy nie spadła, nie było rotacji personelu, a wręcz nasza wspólna praca zaowocowała kolejnymi sukcesami. Korzystając z okazji z tego miejsca, serdecznie dziękuję i wyrażam wielki podziw dla wszystkich osób pracujących w ramach Szpitala Podolany.
II. Odpowiadaliście jako podmiot medyczny za 14 punktów szczepień powszechnych w całym powiecie poznańskim. To duża operacja logistyczna, personalna i organizacyjna. Jak z perspektywy czasu może Pan ocenić całą akcję?
-Była to pierwsza pandemia od wielu lat i nie ma co ukrywać, że uczyliśmy się niejako metodą prób i błędów jak organizować cały proces szczepień. Tak duża ilość lokalizacji w strukturze rozproszonej wymagała zaangażowania wielu osób funkcyjnych i kadry medycznej udzielającej świadczeń w ramach Narodowego Programu Szczepień. Z perspektywy czasu mogę mówić o akcji w samych superlatywach. Praca wielu pielęgniarek i ratowników wespół z zaangażowaniem po stronie gmin, na terenie których prowadziliśmy akcję szczepień ochronnych zaowocowała wysokim stopniem wyszczepienia w powiecie poznańskim. Niewątpliwym sukcesem i wyróżnieniem jest także fakt, że gmina Luboń i Buk odniosły sukces także w skali całego kraju. Oczywiście nie ustrzegliśmy się także potknięć i wpadek. Staraliśmy się na bieżąco reagować i wyciągać wnioski z każdej stresowej sytuacji. Podkreślić mogę raz jeszcze jak w przypadku pierwszego pytania: postawiliśmy na odpowiednich ludzi co przyniosło sukces.
III. Ludzie zostali wspomnieni przez Pana już dwukrotnie. Zanotowano w całej Polsce i w Poznaniu liczny napływ kadry medycznej z Ukrainy. Jak pana zdaniem wpłynie to na dostępność do specjalistów na terenie naszego miasta?
-Nie byłbym w tym przypadku wielkim optymistą. Cieszyć się należy z faktu, że pojawiają się nowe ręce do pracy w służbie zdrowia, w której krzywa demograficzna nieubłaganie pokazuje, że osoby pracujące w szpitalach są coraz starsze, jednak na uwadze należy mieć także fakt, że nawet najlepszy specjalista zmieniający przymusowo miejsce zamieszkania i pracy bez ówczesnego przygotowania potrzebuje długiego czasu by przystosować się do nowych realiów. W dłuższej perspektywie czasu podejmowanie pracy zawodowej przez specjalistów z Ukrainy na pewno przyniesie pożądany skutek, jednak nie liczyłbym, że stanie się to w krótkim odstępie czasu.
IV. Rozbudowujecie szpital. Jakie elementy i nowe usługi będą znajdować się w nowej części oraz jakie trudności napotykacie, kiedy z każdej strony można słyszeć głosy, że to najgorszy moment na działania budowlane?
-Stosunkowo niedawno do użytku oddaliśmy nowe skrzydło szpitala, w którym mieści się poradnia lekarzy rodzinnych. Dysponujemy doskonałą kadrą medyczną z wieloletnim doświadczeniem, która sprawnie realizuje zdania lecznicze stawiane przed nimi. W nowej części szpitala znajdować będą się dodatkowe pokoje hospitalizacyjne dla pacjentów, co umożliwi nam znaczne rozszerzenie działalności operacyjnej o urologię, chirurgię plastyczną i ginekologię. Sala rehabilitacyjna, nocna i świąteczna opieka zdrowotna oraz zaplecze endoskopowe - wymieniać mógłbym bardzo długo co znajdzie się w nowym kompleksie medycznym. Przyjęcie pierwszych pacjentów planujemy już we wrześniu - zostaliśmy na ostatniej prostej, ale widzimy już koniec naszych wysiłków.
Szpital Podolany to kompleks medyczny świadczący prywatną opiekę lekarską:
-laryngologia
-ortopedia
-chirurgia naczyniowa
oraz świadczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w tym Poradnię Podstawowej Opieki Zdrowotnej czyli popularnego lekarza rodzinnego.
Po więcej informacji zapraszamy na www.szpitalpodolany.pl i pod numerami telefonicznymi 61 66-88-444, 885-445-558 oraz już wkrótce na www.przychodniapodolany.pl