Reklama
Reklama

Pozytywna edukacja - Niepubliczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące Cogito - szkoła inna niż wszystkie

Czy można iść do szkoły bez strachu i stresu?

Czy można działać z pasją rozwijając swój potencjał?

Czy hasło motywacja do nauki nie jest tylko pustym stwierdzeniem i marzeniem?

Te i wiele innych pytań nasuwa się, gdy myśli się jaką wybrać szkołę dla siebie, czy dla swojego dziecka.

Czy jest taka szkoła, która uczy holistycznie, w której dba się o równowagę pomiędzy dobrostanem ucznia a nabywaniem wiedzy i umiejętności?

Odpowiadając na postawione pytania zdecydowanie można odpowiedzieć:

Niepubliczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące Cogito!

Dlaczego Niepubliczne Akademickie Liceum Cogito?

Po pierwsze: pozytywne relacje i indywidualne podejście

Jest takie stare angielskie przysłowie: "Kto chce nauczyć Johna matematyki, musi znać matematykę i znać Johna". W Liceum Cogito rozwija się pozytywne relacje na wielu płaszczyznach: uczeń - uczeń, uczeń - nauczyciel, nauczyciel - nauczyciel, nauczyciel - rodzic. Nauczyciele są specjalistami nie tylko w nauczaniu, ale i wychowaniu. Jak podkreśla Joachim Bauer (Bauer 2015, s.57): "W zawodzie nauczyciela niezwykle ważne jest zachowanie równowagi między koniecznością kierowania klasą a umiejętnością uważnego wsłuchiwania się w to, co ma do powiedzenia każdy uczeń."

W Liceum Cogito wszyscy młodzi ludzie mogą skorzystać ze współpracy z tutorem i mentorem rozwoju. Spotkania z tutorem lub mentorem to wzmocnienie indywidualnego podejścia do ucznia. Młody człowiek wyznacza sobie cele do realizacji i krok po kroku je osiąga pod okiem opiekuna. Dzięki takiemu podejściu rozwija swoje mocne strony, uczy się planować, wzmacnia wiarę w siebie, odnosi osobiste sukcesy na miarę swoich możliwości, ale również uczy się, że błędy czy porażki to szansa i kolejny przystanek na drodze osobistego rozwoju.

Po drugie: pozytywne emocje i optymizm

Emocje wywoływane podczas uczenia się mają ogromny wpływ na jakość i intensywność uczniowskiego zaangażowania oraz na motywację do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności a przede wszystkim na efekty uczenia się. Tak więc, emocje są integralną częścią procesu uczenia się. Uczniowie Niepublicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Cogito zajmują się zadaniami, działaniami, które sprawiają im radość. To wywołuje optymizm, bo lubią to co robią, bo realizują swoje dążenia, po prostu się spełniają, wykorzystując swoje mocne strony.

Po trzecie: wolność

O jaką wolność chodzi?

O wolność wyboru! Wyboru na wielu płaszczyznach życia szkolnego.

Uczniowie mają wybór zadań, sposobu ich rozwiązania i czasu na wykonanie. Wiedzą, że wiele od nich zależy a jednocześnie mają świadomość odpowiedzialności za realizację. To ich bardzo motywuje wewnętrznie. Chodzi jeszcze o radość. Radość tworzenia, gdy uczniowie sami układają zadania lub tworzą projekty, na podstawie własnych pomysłów. Radość z zaufania nauczyciela, który pozwala uczniowi dokonywać wyborów i brać za nie odpowiedzialność. Nikt się nie boi, że uczniowie w tym samym momencie pracują nad innym zagadnieniem, stosując różne metody. Ważna jest ich niezależność w zdobywaniu wiedzy. Uczniowie są doskonale znani przez swoich nauczycieli. Każdy z pedagogów wie, którym nie należy przeszkadzać a których wspierać. To oni czuwają nad procesem edukacyjnym, swobodę zostawiają uczniom.

Każdy uczeń rozwija się w innym tempie, potrzebuje innych motywatorów, w różny sposób przyswaja sobie nową wiedzę i nowe umiejętności, ale zawsze potrzebuje zaufania i pozytywnych relacji.

Mówiąc o swobodzie wyboru kolejnym ważnym aspektem jest wybór profili. W klasie pierwszej nie ma profilowania. To czas, w którym uczeń przygotowuje się do świadomego ich wyboru. Profile pojawiają się od klasy drugiej. Tyle profili ilu uczniów. Konfiguracje przedmiotowe są wyborem uczniów, nie szkoły.

Po czwarte: budowanie siły wewnętrznej

Budowanie siły wewnętrznej młodzieży jest jednym z filarów szkoły. Wizja szkoły opiera się na założeniach psychologii pozytywnej, w centrum, której stoi człowiek, ze swoimi mocnymi stronami i talentami.

Uczniowie poznają i wykorzystują swoje mocne strony na zajęciach przedmiotowych, ale również na przedmiocie Sukces Ucznia. To obowiązkowy przedmiot, podczas którego uczniowie wraz ze specjalistami (głównie psychologami) poznają swoje potrzeby, możliwości, talenty. Uczą się uważności, współpracy w grupie, mediacji i rozwiązywania konfliktów. Ćwiczą, jak być bardziej odpornym psychicznie, kreatywnym, empatycznym i proaktywnym.

Po piąte: akademickość

Uczniowie zdobywają nową wiedzę i umiejętności dzięki wysokiemu profesjonalizmowi nauczycieli. Na zajęciach pracują w niewielkich grupach aktywizującymi metodami, uczestniczą w projektach międzynarodowych. Cyklicznie na terenie szkoły odbywają się wykłady znanych profesorów z różnych dziedzin nauki, jest to tzw. " Akademicka 100". Podczas spotkań wybitni przedstawiciele nauki omawiają ciekawe problemy i zagadnienia, którymi się zajmują. Po wykładzie odbywa się dyskusja.

Trzeba także wspomnieć o zajęciach "Cogitostan". To forma spotkań młodzieży z ciekawymi ludźmi ( nie tylko naukowcami), którzy w formie wykładu, warsztatu, dyskusji mówią o nurtujących zagadnieniach naukowych, biznesowych, czy społecznych.

Ważną częścią życia szkolnego są wyjścia na zajęcia warsztatowe na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Uczniowie mają możliwość poznania wielu ciekawych miejsc "od kuchni", jak na przykład studia filmowego.

Ważnym aspektem jest nauczanie języków obcych (język angielski, niemiecki oraz hiszpański) ze zwiększoną ilością godzin, w tym zajęcia z native speakerem. Podczas nauki języków obcych często stosuje się e- twinning, dzięki któremu uczniowie komunikują się z rówieśnikami z całego świata.

Niepubliczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące to miejsce, w którym młodzież dobrze się czuje, ponieważ tutaj dba się o jej dobrostan, bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne. Uczeń traktowany jest indywidualnie, zaspakaja swoje potrzeby, rozwija potencjał i zostaje świetnie przygotowany do dalszej edukacji i życia.

Rekrutacja do Niepublicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Cogito trwa cały rok!

Zapraszamy do kontaktu:
Telefon: +48 533 330 759
E-mail: [email protected]@operator.edu.pl
Więcej informacji: https://nlo-cogito.operator.edu.pl/


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro